Proč skvrny na elektrické varné desce

Jak vyčistit díru na sporáku

Stále více hospodyněk hledá způsoby, jak denně čistit sklokeramické varné desky. Sporáky se skleněnou nebo keramickou deskou jsou reprezentativní a luxusní. proto jsou v moderním životě tak oblíbené. Kromě toho, že vypadají elegantně a minimalisticky, se také mnohem lépe udržují než smaltované sporáky.

Čištění sklokeramické varné desky je rychlé a snadné, ale je důležité znát pokyny pro péči o tento typ varného povrchu. Úklid připálených potravin a rozlitých tekutin vyžaduje zvláštní pozornost.

Nepostradatelná doporučení, o nichž se dočtete dále v tomto článku, vám pomohou rychle a účinně vyčistit sklokeramickou varnou desku a poradí vám, jak zachovat její křehký povrch co nejdéle neporušený.

Zvláštní vlastnosti sklokeramických varných desek

Sklokeramické varné desky jsou nejoblíbenějším typem domácích spotřebičů. K jeho výrobě se používá speciální technologie založená na speciální technice tavení a kalení skla. Výsledkem je materiál s jedinečnými technickými vlastnostmi: je odolný vůči vysokým teplotám a má vynikající mechanickou pevnost.

Sklokeramické varné desky jsou nejoblíbenějším typem spotřebiče.

Jednou ze zvláštností sklokeramické varné desky je, že má různé typy topných těles:

 • litinové palačinky (technologie je zastaralá a neekonomická, v současné době má takové modely v nabídce jen několik výrobců);
 • Hořáky s technologií Hi-Light (speciální pásek na základně konstrukce umožňuje rychlé zahřátí během 5-7 sekund a rychlé ochlazení);
 • Rychlé hořáky (princip činnosti je podobný technologii Hi-Light, ale s jedním rozdílem. v topné zóně je žárovková spirála v základně tepelné ochrany);
 • halogenová světla (fungují jako přídavné topné těleso);
 • Indukční varná deska (provoz spotřebiče je založen na elektromagnetické indukci).

Pro vaši informaci! Jednou z výhod tohoto materiálu je jeho schopnost vertikálně rozvádět teplo, což zajišťuje rychlé zahřátí dna používaného nádobí.

Jak čistit sklokeramické varné desky pomocí čisticích prostředků pro domácnost

Domácí recepty lze použít i při čištění. Samozřejmě nebudou tak účinné jako chemické přípravky, ale mohou pomoci v nouzi, například když vám dojdou domácí chemikálie. Nebo užitečné pro ty, kteří chtějí přejít na ekologické čištění v domácnosti.

Rostlinný olej

Slunečnicový nebo olivový olej může pomoci odstranit inkrustace. K tomu je třeba dát trochu oleje na kus látky, přiložit ji na skvrnu a nechat půl hodiny působit. Poté použijte speciální škrabku. Olej změkčuje mastnotu a skvrny od jídla. K umytí mastných zbytků po oleji pak můžete použít prostředek na mytí nádobí nebo mýdlovou vodu.

Dalším tipem na čištění varné desky je potírání povrchu olejem. Pak se na něm vytvoří ochranný film a špinavé stopy se snáze opláchnou. Takový tip je třeba brát s rezervou. s touto fólií se sice snadněji odstraňují skvrny, ale rychleji přitahuje k panelu prach a malé částečky nečistot. Takže je stále nejlepší olej opláchnout.

Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku: lze vyčistit sklokeramické varné desky?

K účinnému čištění sklokeramické varné desky lze použít řadu užitečných rad:

Čištění provádějte ihned po skončení vaření, dokud je varná deska ještě teplá. Aby se zabránilo zasychání nebo ulpívání oleje a zbytků potravin

je třeba použít měkký hadřík;

k čištění je třeba zakoupit speciální čisticí prostředky, nejlépe ty, které doporučuje výrobce varné desky;

k odstranění starých zaschlých skvrn lze použít ocelovou vlnu s minimální velikostí vláken;

Pro šetrné a důkladné čištění jsou k dispozici speciální škrabky na různé typy povrchů;

Pokud se na vařič vylije plast, který ztuhl, je třeba před jeho odstraněním vařič zahřát na minimální teplotu, dokud se nerozpustí, a poté jej rychle odstranit pomocí škrabky na plast.

READ  Jak odstranit skvrny z indukčního desky

Křehké, snadno se poškrábou abrazivními materiály.

Smalt je odolný a vydrží značné mechanické namáhání abrazivními houbičkami.

Odolávají vysokým teplotám a zachovávají si své estetické vlastnosti po celou dobu životnosti

Smalt v důsledku dlouhodobého používání ztrácí své vlastnosti a může se odštípnout, popraskat nebo odlupovat.

Použití specializovaných chemických přípravků je nezbytné. Houbičky nebo utěrky musí být měkké a nesmí obsahovat abrazivní složky.

Znečištění je možné vyčistit jakýmkoli čisticím prostředkem. Houbičkami, stěrkami nebo škrabkami.

Jak čistit sklokeramickou varnou desku?

Jedlá soda je jediné brusivo, které je bezpečné pro použití na sklokeramických varných deskách. Nejprve se musí důkladně zředit teplou vodou, aby vznikla krémová konzistence. Naneste pastu a nechte ji na znečištěných místech působit 15 minut, poté povrch očistěte houbou.

K odstranění případných usazenin na varné desce použijte houbičku na mytí nádobí a starý zubní kartáček. Poté je otřete suchým hadříkem. Odstraňte hadřík z odkapávací misky a počkejte, dokud všechny díly zcela nevyschnou.

Jak rychle a efektivně čistit

Pokud máte přede dveřmi hosty, nemáte čas na velký úklid a varná deska vypadá špatně, univerzální návod na její čištění je nejrychlejší způsob, jak to udělat:

 • Otřete povrch varné desky měkkým hadříkem, abyste odstranili viditelné nečistoty, kapky vody, mastnotu a zbytky čerstvých potravin.
 • Navlhčete nebo doplňte některým z uvedených prostředků.
 • Ponechte varnou desku po dobu uvedenou v návodu.
 • Vše opláchněte vodou a otřete do sucha hadříkem.
 • Zbytky nečistot se seškrábnou ručně škrabkou.

Jak se skvrny objevují

Proveďte malý průzkum. Typ znečištění varné desky závisí především na materiálu, ze kterého je vyrobena.

Sklokeramický povrch

Náročné a citlivé, je třeba s nimi zacházet opatrně. Skvrny zůstávají na panelu i po dotyku.

Nejčastější závady na sklokeramice a jejich příčiny:

 • Benzínové nebo duhové skvrny. To platí zejména při vaření na hliníkových nebo měděných varných deskách. Neželezné kovy při zahřátí oxidují a zabarvují povrch do různých barev. Obarvený olej na vaření může také zvýraznit barevnost sklokeramického povrchu.
 • Bělavé skvrny. I to může být způsobeno hliníkem. Často se objevují při použití houbičky na mytí nádobí k čištění varné desky. Zbytky čisticích prostředků a mastnoty na povrchu varné desky mění barvu.
 • Rozpouští. na sklokeramické varné desce, pokud není dostatečně opláchnuta po použití čisticího prostředku a varná deska je zapnutá.
 • Rezavé skvrny. Objevují se, když se jídlo převaří. Pokud tekutiny z varné desky okamžitě neodstraníte, mohou způsobit korozi. Při vaření je důležité používat méně vody. Množství závisí na velikosti hořáku. Pro malou varnou desku stačí 1 litr vody, pro střední varnou desku 2 litry a pro velkou varnou desku 3 litry.
 • Modré skvrny. Vyskytne se po vyčištění panelu mycím prostředkem na nádobí. Velmi obtížně se odstraňuje.
 • Skvrny. Tvořil pokud jídlo zasáhlo povrch v době s ní není odstraněn a hořet. Obzvláště obtížné je vypořádat se se spáleným cukrem a výrobky obsahujícími cukr, např. džemem.
 • Při používání varné desky se na keramice objevují lesklé nebo matné skvrny. Povrch varných zón se odře a zesvětlí. Speciální produkty mohou obnovit původní barvu hořáku. Před použitím povrch důkladně omyjte a osušte.

Panel z nerezové oceli

Nerezová ocel je odolnější vůči vadám. Ale také nevydrží malou nebo nesprávnou péči. Pokud se nečistí rozumně, nevyhnete se problémům se vzhledem:

 • Bělavé skvrny. Vzniká při použití čisticích prostředků obsahujících chlór.
 • Rozpouští. Zůstanou, pokud se nerezová ocel okamžitě neotře. Problém je způsoben minerály ve vodě.
 • Rezavé skvrny. Nerezová ocel je odolná vůči všem druhům skvrn a koroze. Tajemství jeho trvanlivosti spočívá v tom, že obsahuje chrom, který ve spojení s kyslíkem vytváří neviditelný ochranný film. Pokud je povrch trvale znečištěný a pokrytý mastnotou, nedochází k ochranné reakci a koroze se stále vyvíjí.
READ  Jak vyměnit hořák na varné desce Indesit

Smalt

Krása tohoto povrchu spočívá v jeho praktičnosti. Žádné otisky prstů ani stříkající voda nemohou zanechat stopy. Po čištění čisticími prostředky nezanechává šmouhy. Smalt se však během vaření také špiní:

 • Únik tekutin a potravin. Zvyšují se, když hostitelka při vaření spěchá, je nedbalá nebo nepozorná.
 • Znečištění. Tvoří se na varné desce, pokud včas neodstraníte připálené jídlo. Čím déle je zapnutá, tím obtížnější a časově náročnější je její čištění.
 • Skvrny od rzi. Vzniká při čištění varné desky brusnými prostředky a železnými houbičkami. Hlavním účelem smaltu je chránit povrch sporáku před korozí; pokud není pečlivě vyčištěn, dochází k poškození smaltu i kovu.

Praktický nástroj pro sklokeramické sporáky

Možná si myslíte, že sklokeramické sporáky lze čistit pouze drahými čisticími prostředky, ale rozhodně tomu tak není. stejně efektivně je můžete vyčistit doma s použitím čehokoli, co máte v kuchyni.

Zde je několik domácích prostředků, které můžete použít, za chvíli vám o nich povím:

skvrny, varné, desce

Rostlinný olej pro vytvoření ochranného filmu.

Po umytí sklokeramické varné desky můžete varnou plochu otřít hadříkem z měkkých vláken namočeným v malém množství rostlinného oleje. Na skleněném povrchu vytvoří tenký ochranný film, který lze po vystříknutí tekutiny na varnou desku snadno a rychle odstranit suchým a čistým hadříkem.

Některé čisticí prostředky, které používáte na čištění kuchyňských obkladů nebo zrcadel na lednici, můžete použít i na sklokeramickou varnou desku. Musíte však být co nejopatrnější. Před použitím čisticího prostředku na varnou plochu si pečlivě přečtěte jeho obsah, protože ne všechny chemikálie jsou šetrné ke sklokeramice.

Keramická škrabka na nádobí nebo plastová lžíce.

Škrabka nebo plastová lžíce určená pro sklokeramické varné desky je užitečná pro odstranění připáleného jídla, mléka nebo i látky, která se náhodou přilepí na varnou desku. Vezměte si vybraný nástroj, nastavte jej pod úhlem 35-40 stupňů k varné desce a jemně seškrábejte případné inkrustace, abyste nepoškodili sklovitou hlínu.

Po úspěšném odstranění zaschlých skvrn pokračujte v čištění varné desky měkkým čistým hadříkem a mycím prostředkem. Obyčejná gázová rohož je vynikající náhradou za hadřík s vlákny, protože jemně čistí choulostivý povrch vařiče.

Olivový olej na odolné skvrny.

Pokud skvrny na varné desce nelze odstranit ani škrabkou nebo plastovou lžičkou, olivový olej může problém účinně a šetrně odstranit:

 • naneste malé množství oleje na měkkou houbu nebo gázu;
 • Naneste ji na starou skvrnu a nechte působit asi 30 minut;
 • Sklokeramickou varnou desku pak můžete vyčistit škrabkou nebo se pokusit odstranit skvrny houbičkou. к. olivový olej změkčí zaschlé a připálené zbytky jídla;
 • Na závěr umyjte povrch čisticím prostředkem nebo lešticím prostředkem na sklo a zrcadla.

Obyčejná jedlá soda dokáže účinně odstranit odolné zaschlé skvrny, které se nepodařilo odstranit olivovým olejem ani škrabkami. Nebojte se poškrábání povrchu varné desky, protože jedlá soda má vlastnosti jemného a šetrného abraziva, Po takovém čištění tedy nezůstanou na varné desce škrábance, ale zaschlé skvrny zcela zmizí.

Nespěchejte s nasazením jedlé sody přímo na varnou desku; pro účinné čištění je třeba připravit speciální pastu:

 • Smíchejte jedlou sodu a teplou vodu, dokud nezískáte hustou pastu připomínající hustou zakysanou smetanu;
 • Na spálená místa naneste pastu z jedlé sody a nechte ji působit 10-15 minut;
 • nečekejte déle a nenechte pastu z jedlé sody a vody zaschnout;
 • Poté můžete začít čistit sklokeramickou varnou desku houbou nebo měkkým hadříkem;
 • Znečištěná místa lehce otřete a vydatně opláchněte vodou, aby na povrchu nezůstaly kalné šmouhy;
 • Pokud skvrna zcela nezmizí, můžete postup opakovat a prodloužit dobu kontaktu jedlé sody se skvrnou na půl hodiny;
 • Po této době jedlá soda trochu vyschne, ale to je přesně to, co potřebujeme;
 • Na jedlou sodu dejte trochu citronové šťávy, reakce, která nastane, rychle a účinně zničí i staré připálené skvrny z varného povrchu;
 • Po úspěšném odstranění odolných skvrn pomocí jedlé sody a citronové šťávy použijte měkkou houbu nebo hadřík k odstranění připálených skvrn.
READ  Než prinectví Nagar na indukční desce

Kromě účinných čisticích vlastností má jedlá soda také dezodorační účinek a odstraní zápach vařeného jídla ze sklokeramické desky.

Ocet, který se vám už dlouho zbytečně povaluje ve skříni, je jediným mírným dezinfekčním prostředkem účinným proti choroboplodným zárodkům. Ocet navíc zbaví sklokeramické povrchy šmouh a mastných usazenin.

Pro správné vyčištění povrchu proveďte následující jednoduché manipulace:

 • Naplňte nádobu stejným množstvím octa a vody;
 • dobře protřepat;
 • Poté nastříkejte louh na keramický povrch varné desky a nechte jej několik minut vsáknout;
 • Poté varnou desku otřete čistým a suchým hadříkem.

Vzhledem k tomu, že čisticí prostředky na sklo a zrcadla obsahující alkohol jsou vhodné pro sklokeramiku, alternativou k nim je čpavek nebo hydroxid amonný. Dokáže odstranit připálené skvrny od mléka a bílé skvrny od slané vody a také dodá skleněnému povrchu na vaření mimořádný lesk:

skvrny, varné, desce
 • nalijte 250 ml čištěné pitné vody do lahve s rozprašovačem;
 • přidejte 50 ml amoniaku;
 • dobře promíchejte;
 • Postříkejte sklokeramickou varnou plochu a nechte ji 10 minut odstát;
 • Důkladně je otřete suchou kuchyňskou utěrkou nebo čistým vláknitým hadříkem.

Je na každé hospodyňce, zda se těmito doporučeními bude řídit. Nezapomeňte však, že sklokeramické sporáky jsou drahé, a proto je ve vašem vlastním zájmu zacházet s nimi opatrně. Vážení přátelé, dodržujte také pokyny výrobce varné desky. Nezapomeňte na naše jednoduché, ale velmi účinné tipy, jak správně vyčistit citlivou varnou desku od sazí a připálenin.

Co byste neměli dělat se sklokeramickými sporáky?

Milé hostitelky, kromě šetrného čištění choulostivého povrchu nezapomeňte na základní zákazy, co se sklokeramickou deskou nedělat:

 • Sklokeramický povrch je dostatečně pevný, aby odolal všem druhům namáhání při používání. Ale neumí do něj šťouchnout. Pokud například nůž omylem upustíte ostrým koncem dolů, skleněný povrch varné desky se pokryje pavučinou prasklin. Samozřejmě, že taková nepříjemnost je poměrně vzácná, ale je třeba vzít v úvahu naprosto vše.
 • Nepokládejte studené hrnce nebo pánve na horký povrch a nerozlévejte studené cákance vody nebo jiné tekutiny na horkou varnou desku. Možná se vám to stalo již dříve a nezaznamenali jste žádné změny. To je velmi dobrá věc, ale pokud se to děje systematicky, může se glazovaná keramika znehodnotit. Nemá rád náhlé výkyvy teplot. Nepokládejte pánev s vodou na horkou plotýnku, ale vždy ji nechte vypnutou a teprve poté zapněte ohřev.
 • Pečlivý a opatrný kuchař bude varnou desku používat mnohem déle než zkažený hrnec s mlékem nebo polévkovým vývarem, který stále „uniká“. Kapalina rozlitá na sousední varné desky narušuje strukturu skleněného povlaku, ačkoli Závady nemusí být okamžitě viditelné. Jednoho dne si však všimnete drobných prasklin na varné desce a můžete se se svou oblíbenou varnou deskou rozloučit.
 • Čisticí hadry, které jsou již zaschlé v důsledku stáří a zbytků jídla, rozhodně nejsou vhodné pro čištění keramických obkladů. Tímto způsobem čištění způsobíte více škody než užitku. Rozlučte se tedy se starým, praktickým hadříkem, jinak na svou dokonale hladkou, zrcadlově lesklou varnou desku zapomenete.

Milé hospodyňky, pečujte o svou sklokeramickou varnou desku jako o oko v hlavě. Nebuďte líní odstranit připálené jídlo z varné desky, i když jste velmi unavení a vyčerpaní. Věřte mi, že pokud ho včas vyčistíte a budete s ním zacházet opatrně jako s členem rodiny, mohl by připadnout vašim vnučkám.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS