Programy pro nastavení otáček ventilátoru

Jak nastavit rychlost chladičů (ventilátorů)

Otázka od uživatele

Odpoledne.

Po 40-50 minutách hraní počítačové hry (cca.: název vymazán). teplota procesoru se zvýší na 70-85 stupňů (Celsia). Vyměněná termální pasta, vyčištěná od prachu. výsledek je stejný.

Zajímalo by mě, jestli mohu zvýšit otáčky chladiče na procesoru na maximum (protože se mi zdá, že se točí slabě) ? Teplota bez zatížení procesoru. 40. Mimochodem, pravděpodobně je to kvůli horku? U nás je za oknem asi 33-36 °C.

Arthur, Saransk

Teplota v místnosti, kde se počítač nachází, samozřejmě závisí na teplotě komponent a zatížení chladicího systému (proto se nejčastěji přehříváme v letních vedrech).

Skutečnost, že vaše teplota dosahuje 80-85 stupňů, není normální (i když někteří výrobci takový ohřev umožňují).

Ve většině případů můžete zkusit nastavit otáčky chladiče na maximum, ale přesto bych doporučil sadu opatření (dozvíte se o nich v článku o měření a regulaci teploty procesoru, grafické karty a HDD).

Mimochodem, často existuje i druhá strana mince: Chladiče se otáčejí maximální rychlostí a vytvářejí velký hluk (když uživatel počítač vůbec nezatěžuje a mohl by se otáčet mnohem pomaleji a tišeji).

nastavení, otáček, ventilátoru

Níže se budu zabývat tím, jak nastavit rychlost jejich otáčení a na co si dát pozor.

SpeedFan

Řízení provozu chladičů pomocí dalších nástrojů zjednodušuje obsluhu osobního zařízení (přenosného nebo stacionárního). Například Speed Fan (rychlý ventilátor). Funkce aplikace:

 • Software je distribuován zdarma;
 • Speed Fan umožňuje nastavit rychlost otáčení chladiče (instalovaného pro procesor nebo grafickou kartu);
 • ovládá ventilátory skříně.

Je třeba stáhnout instalační balíček, rozbalit jej a spustit nástroj. Instalace vyžaduje změnu jazyka z angličtiny na ruštinu.

Varování! Stahujte instalační balíčky pouze z oficiálních webových stránek vývojářů softwaru. Ukládání souborů ze služeb třetích stran může vést k infikování počítače malwarem.

SpeedFan 4.52 (Speedfan)

SpeedFan. je nástroj, který podrobně popíše stav vašeho počítače nebo notebooku. Aplikace vám může poskytnout zejména informace v reálném čase. Získáte statistické informace o všech důležitých parametrech počítače: režim napájení, teplota procesoru a grafické karty, rychlost chladiče, zatížení paměti RAM a mnoho dalšího.).

Kromě všech výše uvedených parametrů SpeedFan zjistí, zda je v systému nějaká chyba, a pokud je to možné, pokusí se ji opravit (například může zvýšit otáčky chladiče, aby se snížila teplota procesoru).

Hlavní funkcí nástroje SpeedFan je, jak jste již uhodli, možnost snížit i zvýšit otáčky chladiče na vašem notebooku nebo počítači, což jistě potěší ty uživatele, kteří mají pocit, že jejich ventilátory nechladí systém příliš dobře. v takovém případě je lepší zvýšit jejich otáčky.

READ  Kde se nachází relé ventilátoru na nákladním vozidle Kamaz?

Po spuštění softwaru se nejprve otevře karta „Indikátory“. Shromáždí a zobrazí všechny základní informace o vašem systému. V arzenálu Speedfanu je výstražný algoritmus, který upozorní, pokud hardware pracuje mimo normální teplotní rozsah procesoru, je detekováno přehřátí nebo naopak náhlé ochlazení.

Takové události jsou na obrazovce označeny speciální kontrolkou, která by měla uživatele upozornit, pokud zařízení pracuje v abnormálních teplotních podmínkách.Takových upozornění byste se neměli obávat, protože hardware má tendenci se zahřívat a software SpeedFan zdůrazní změny, ke kterým došlo, i když se teplota liší od normálu o jeden stupeň.

V těchto případech se podívejte do datového listu jednotky, abyste zjistili, jaká je normální teplota procesoru, a mohli být zcela klidní a nedělat si starosti se změnou normální teploty procesoru.

Pokud chcete analyzovat stav pevného disku, SpeedFan má k tomuto účelu diagnostickou funkci „S“.M.A.R.T“. Tento typ testu má 2 režimy činnosti. je prodloužená a krátká. Po dokončení procesu diagnostiky pevného disku se zobrazí příslušný sloupec s chybami (pokud existují), které jsou zobrazeny jako ikony: zelená, oranžová a ikona „STOP“ s bílými cihlami.

Co jednotlivé ikony znamenají, je intuitivně pochopitelné. první ikona je v pořádku, druhá ikona je v mezích možností a třetí ikona znamená poruchu.Software SpeedFan si můžete stáhnout zdarma v ruštině, jediné, co musíte udělat, je změnit jazyk z angličtiny na ruštinu v případě, že je angličtina výchozím nastavením.

Hlavním účelem bezplatného softwaru SpeedFan je podrobné sledování chlazení systému a používá se v případech, kdy existuje silné podezření na přehřívání mikročipů. V každém případě, pokud zjistí problém s přehříváním, pokusí se zvýšit rychlost chladiče v notebooku nebo počítači.

Užitečné odpovědi a otázky

Stojí za zmínku, že pokud software ukončíte, chladič se bude otáčet rychlostí nastavenou softwarem. Proto buďte opatrní! Pokud nastavíte nízkou rychlost a ukončíte program v domnění, že se nyní vše roztočí jako obvykle, pak ne a procesor se může velmi zahřát!

Software ukládá hodnoty do EC-Controlleru a nemusí být přítomen v paměti, s výjimkou automatického nastavení.

Chcete-li obnovit původní chování notebooku, otevřete program a změňte přepínač „Enabled“ na „Disabled“ nebo „Read-only“. Pokud to není možné a notebook se přestane zapínat, je třeba obnovit výchozí nastavení EC:

nastavení, otáček, ventilátoru
 • Vypněte notebook a vyjměte baterii na 20 sekund
 • Vraťte baterii zpět a zapněte notebook
 • Pokud není baterie vyměnitelná, zapněte ji podržením tlačítka napájení po dobu 15-20 sekund
 • V ostatních případech viz uživatelská příručka

V některých případech se může stát, že na přenosných počítačích s grafickými kartami Nvidia přestane při spuštění hry fungovat automatické ovládání. Jedná se o technickou vlastnost, kterou nelze nijak řešit.

READ  Je možné upravit stmívač rychlosti ventilátoru

Pokud váš notebook není v seznamu notebooků, vyhledejte podobný, je velká šance, že software bude fungovat. Konfiguraci můžete vytvořit také ručně, návod v angličtině najdete na adrese https://github.com/hirschmann/nbfc/wiki/How-to-create-a-NBFC-config

Co dělat, když se nastavení prahových hodnot neuloží

Pokud se nastavení prahové teploty z nějakého důvodu neuloží, je nutné soubor s nastavením XML upravit ručně. Za tímto účelem:

Prostřednictvím systému BIOS

BIOS je základní řídicí systém počítače (vstupně-výstupní systém), který je fyzicky tvořen souborem čipů na základní desce. Obsahuje pokyny pro spuštění operačního systému a práci s „hardwarem“. Ta mimo jiné zahrnuje spuštění chladičů a regulaci jejich otáček. Systém BIOS závisí na značce a modelu základní desky.

  Chcete-li vstoupit do systému BIOS, restartujte počítač a ihned stiskněte klávesu F9 nebo jinou klávesu určenou k tomuto účelu. Často je to také Del nebo F2.

EVGA Precision X1

Alternativou k softwaru MSI je nástroj pro vyladění grafické karty od společnosti EVGA, který je rovněž zdarma k dispozici na webových stránkách výrobce.

  Pro dosažení nejlepších výsledků byste si měli stáhnout samostatnou verzi programu. na stránce pro stahování najděte tlačítko „Precision Standalone“ a klikněte na něj.

Není o nic složitější než jeho protějšek od MSI, ale je tu důležitý rozdíl: EVGA plně podporuje pouze NVIDIA RTX a GTX řady 10 od této společnosti, zatímco starší GPU a zařízení od jiných výrobců mají omezenou podporu.

Jsme rádi, že jsme vám mohli pomoci s vaším problémem.

Kromě tohoto článku je na webu k dispozici 12823 dalších užitečných pokynů. Přidejte si webové stránky Lumpics do záložek (CTRLD) a určitě se vám budeme hodit.

Popište, co nemůžete dělat. Náš tým podpory vám odpoví co nejdříve.

Jak ovládat otáčky chladiče pomocí nástroje SpeedFan Utility

Software může řídit rychlost všech ventilátorů připojených přímo k základní desce. Tuto operaci je třeba provést v případě přehřátí hardwaru počítače. Pokud nejste zkušený uživatel počítače, postupujte podle níže uvedených pokynů.

Instalace SpeedFan 4 do počítače.52

Touto akcí se dokončí instalace aplikace a na ploše se vytvoří zástupce v podobě ikony ventilátoru.

Jak russifikovat SpeedFan

Menu se změní z angličtiny na ruštinu.

Ladění chladiče

Pokud se váš hardware zahřívá, v hlavní nabídce programu šipkami nahoru zvyšte procento otáček chladiče.

 • Procesor je zodpovědný za teplo procesoru. V tomto okamžiku zvyšte procento až na 100 %;
 • Grafická karta GPU. Pokud je příliš horká, zvyšte rychlost ventilátoru;
 • Sys je zodpovědný za nastavení volitelného chladiče na „základní desce“;
 • Změňte procentuální hodnoty na Pwm1 a dalších, ventilátory chlazení systému začnou pracovat a objeví se hluk z vysokých otáček.

Proveďte kroky ke snížení procenta, v případě hlasitých ventilátorů o 10-20 %. Pak si poslechněte, jak moc se změní hluk.

READ  Nastavení kávy brousicí kávovar Philips

Předem upozorňujeme, že neexistuje univerzální softwarová metoda pro všechny notebooky. Existuje však teoretická možnost, která funguje na všech modelech. Samotná tabulka teploty a otáček je obvykle zabudována v EFI nebo v registru EC. Proto teoreticky můžete provést výpis biosu, najít tuto tabulku, změnit hodnoty a znovu flashnout BIOS. Problémů je však celá řada. ne vždy je možné BIOS odstranit a po jeho odstranění rozluštit. I po úpravě uživatelé často zjistí, že flasher (program pro flashování BIOSu) odmítá upravený BIOS „flashnout“.

Méně univerzálním způsobem, ale přesto schopným podporovat poměrně velké množství notebooků, je použití bezplatného programu Notebook Fan Control. Stačí ji stáhnout, spustit, vybrat ze seznamu svůj notebook a použít doporučené teploty a rychlosti nebo nastavit vlastní:

Seznam všech podporovaných notebooků si můžete prohlédnout zde, ale i když mezi nimi váš model není, stáhněte si jej a vyzkoušejte konfigurační soubor z jiných modelů: výrobci často používají podobné chladiče.

Pokud vám žádná z konfigurací nevyhovuje. některé notebooky (téměř všechny modely Dell a HP, ale i některé další) lze nastavit v programu HWiNFO64. Spusťte jej v režimu Senzory a klikněte na ikonu chladiče v dolní části:

Pokud nemůžete nastavit rychlost v tomto programu příliš, bohužel, můžete napsat na podporu výrobce notebooku a požádat ho, aby změnil teplotní tabulku, ale obvykle výrobci nejsou ochotni takový krok. Můžete se také obrátit na tvůrce výše uvedených programů, kteří vám také mohou pomoci (zejména pokud jim pošlete svůj výpis životopisů).

MSI Afterburner

Tento softwarový nástroj je primárně určen k úpravě provozu grafické karty za účelem zvýšení jejího výkonu (tzv. přetaktování). Součástí procesu je nastavení úrovně chlazení změnou rychlosti otáčení chladičů směrem nahoru.

Použití tohoto softwaru může být riskantní, protože zvýšený výkon může překročit životnost hardwaru a vést ke ztrátě výkonu.

Pokud potřebujete nastavit rychlost všech ventilátorů, je SpeedFan ideální. Pokud vás zajímá výhradně chlazení grafické karty, můžete použít druhou možnost.

Jsme rádi, že vám můžeme pomoci s vaším problémem.

Kromě tohoto článku je na webu k dispozici 12823 dalších užitečných pokynů. Přidejte si webové stránky Lumpics do záložek (CTRLD) a určitě vám budeme opět k užitku.

Popište, co se vám nepodařilo. Naši specialisté vám odpoví co nejrychleji.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS