Regulátor otáček ventilátoru

Řídicí jednotka otáček ventilátoru. Nastavení systému BIOS/UEFI

Kompaktní elektrické ventilátory se díky své nízké ceně používají pro chladicí zařízení již více než půl století. Nicméně teprve v posledních letech se technologie řízení ventilátorů výrazně vyvinula. Tento článek popisuje, jak a proč k tomuto vývoji došlo, a nabízí některá užitečná řešení pro vývojáře.

Jeden z trendů v elektronice. je vývoj kompaktních zařízení s bohatou funkční výbavou. Proto se většina elektronických součástek stále zmenšuje. Jeden zřejmý příklad. moderní notebooky. Tloušťka a hmotnost notebooků se výrazně snížila, ale spotřeba energie zůstala stejná nebo se zvýšila. Další příklad. Projekční systémy a televizní přijímače.

V noteboocích je většina tepla generována procesorem, v projektoru. zdroj světla. Toto teplo musí být ze systému odváděno tiše a efektivně. Nejtišší způsob, jak se zbavit tepla. je použití pasivních chladicích prvků, jako jsou chladiče nebo tepelné trubice. Pro mnoho populárních uživatelských zařízení je však tato metoda neefektivní a nákladná.

Další způsob, jak odstranit teplo. je aktivní chlazení, které využívá ventilátory k vytvoření proudu vzduchu kolem ohřívaných komponent. Ventilátor je však zdrojem hluku a také zvyšuje celkovou spotřebu energie zařízení, což může být kritické pro napájení z baterie. Přidání ventilátoru také zvyšuje počet mechanických součástí systému, což má negativní vliv na spolehlivost výrobku.

Regulace otáček ventilátoru může snížit popsané nevýhody. Provoz ventilátoru při nižších otáčkách snižuje hlučnost a spotřebu energie a prodlužuje životnost ventilátoru.

Existuje několik typů ventilátorů a způsobů jejich ovládání. Jeden ze způsobů kategorizace fanoušků je následující:

Dvouvodičové ventilátory 2. 3 linkové ventilátory 3. 4 linkové ventilátory

Metody řízení ventilátorů, o kterých pojednává tento článek, jsou následující:

bez kontroly 2. ovládání zapnutí/vypnutí 3. Lineární řízení 4. Nízkofrekvenční pulzně-šířková modulace (PWM) 5. Řízení HF

Regulátor ventilátoru s teplotním čidlem

Jak víte, ventilátor v počítačových zdrojích formátu AT se otáčí s konstantní frekvencí bez ohledu na teplotu vysokonapěťových tranzistorů. Napájecí zdroje však ne vždy dodávají do zátěže maximální výkon. Špička spotřeby energie nastává při zapnutí počítače a následující špičky jsou v době intenzivní výměny disku.

Pro snížení opotřebení ventilátoru a snížení celkového hluku generovaného počítačem lze použít automatický regulátor otáček ventilátoru, který je znázorněn na obrázku níže. Snímač teploty je obsluhován germaniovými diodami VD1-VD4, zařazenými v opačném směru do obvodu báze složeného tranzistoru VT1VT2. Jako senzor byly zvoleny diody, protože závislost zpětného proudu na teplotě je výraznější než u odporu termistorů. Skleněný kryt těchto diod navíc zabraňuje nutnosti použití dielektrických distančních vložek při montáži na chladič napájecích tranzistorů.

 • 2 bipolární tranzistory (VT1, VT2). KT315B a KT815A.
 • 4 diody (VD1-VD4). D9B.
 • 2 rezistory (R1, R2). 2 kOhm, resp. 75 kOhm (výběr).
 • Ventilátor (M1).

Je třeba poznamenat, že počet diod teplotního čidla závisí na statickém poměru přenosu proudu složeného tranzistoru VT1, VT2. Pokud je oběžné kolo ventilátoru v klidu při odporu rezistoru R2 uvedeném v zapojení, při pokojové teplotě a zapnutém napájení, je třeba zvýšit počet diod o.

Zajistěte, aby se po připojení napájení začal otáčet rovnoměrně s nízkou frekvencí. Samozřejmě, pokud se čtyřmi senzorovými diodami bude rychlost mnohem vyšší, než je požadováno, měl by se počet diod snížit.

Zařízení je instalováno v napájecí skříni. Vývody stejnojmenných diod VD1-VD4 jsou připájeny k sobě, přičemž jejich pouzdra jsou umístěna v jedné rovině blízko sebe. Přilepte získaný blok lepidlem BF-2 (nebo jiným tepelně odolným lepidlem, např. epoxidovým) k chladiči vysokonapěťových tranzistorů ze zadní strany. Transformátor VT2 s rezistory R1, R2 připájenými na jeho vývody a tranzistor VT1 je instalován emitorovou svorkou do otvoru „-cooler“ na desce zdroje.

Nastavení zařízení se omezuje na volbu rezistoru R2. Dočasně jej nahraďte proměnným (100-150 kOhm), zvolte takový odpor zavedené části, aby se při jmenovitém zatížení (chladiče napájecích tranzistorů jsou teplé na dotek) ventilátor otáčel s malou frekvencí. Abyste předešli úrazu elektrickým proudem (chladiče jsou pod vysokým napětím), umístěte VT1 do otvoru „-cooler“ na desce zdroje!) Teplotu můžete „měřit“ pouze dotykem při vypnutém počítači. U správně seřízené jednotky by se ventilátor neměl spustit ihned po zapnutí počítače, ale až 2-3 minuty po zahřátí napájecích tranzistorů.

Nejlepší ovladač ventilátorů pro PC

Corsair iCUE Commander Pro

Společnost Corsair nabízí ovladač ventilátorů pro PC Commander Pro. Tento regulátor ventilátorů od společnosti Corsair je interní model, takže se zaměřuje na funkčnost. Je vybaven šesti konektory pro ventilátory a je kompatibilní s 3pinovými i 4pinovými ventilátory.

Příjemné na Commanderu Pro jsou volitelné konektory podsvícení RGB se dvěma kanály a čtyři samostatné termistorové vstupy pro přesnější řízení teploty.

Pokud jde o ovladače ventilátorů, tento model má vynikající kvalitu provedení a působivou všestrannost. Tento regulátor ventilátoru je vynikající volbou.

Jedná se bezpochyby o jeden z nejlepších ovladačů ventilátorů na trhu, ale bohužel tomu odpovídá i cena. Pokud se smíříte s těmito náklady, bude se vám líbit, protože Commander Pro je mimořádně robustní produkt se spoustou funkcí.

Phanteks Universal

 • Dálkové ovládání se 3 rychlostmi
 • Magnetické pouzdro
 • Podporuje 3pinový a 4pinový konektor
 • Nízký profil

Společnost Phanteks má pro vaši sestavu několik skvělých doplňků, ať už jde o Riser kabel nebo RGB osvětlení. Zde je univerzální ovladač ventilátorů Phanteks a stejně jako Corsair Commander je to velmi funkční produkt. Jeho všestrannost umožňuje plně ovládat ventilátory ručně pomocí dálkového ovládání. Můžete ovládat až osm ventilátorů.

READ  Automatické nastavení rychlosti ventilátoru v závislosti na teplotě

Tento ovladač ventilátoru nevypadá nijak zvláštně. Phanteks Universal lze díky magnetickému krytu připevnit na jakýkoli kov a volitelný dálkový ovladač lze připevnit pomocí suchého zipu.

Tento regulátor ventilátorů je určen pro větší systémy a jeho nízkoprofilový design je jistě vhodný pro všechny.

Noctua NA-FC1

Noctua NA-FC1 je jedním z nejkompaktnějších regulátorů ventilátorů na seznamu. NA-FC1 podporuje až tři 4pinové ventilátory PWM a může pracovat v různých režimech. Pokud je nastaven na manuální režim, můžete aktivně měnit rychlost pomocí lopatek, nebo pokud je nastaven na automatický režim, pracuje společně se základní deskou.

Jednou z nejlepších funkcí tohoto regulátoru ventilátoru je režim „NoStop“. V režimu nonstop udržuje tento regulátor ventilátoru rychlost pod 300 otáček za minutu, a to vše pouhým stisknutím tlačítka.

Tento malý regulátor ventilátoru má všechny výhody a může být ideálním řešením pro ty, kteří potřebují malé možnosti ovládání ventilátoru. Pokud vám tato úroveň kontroly nad počítačem nestačí, získáte na něj také šestiletou záruku.

Thermaltake Commander

 • Ruční a automatické nastavení
 • Dotyková obrazovka
 • Podporuje stejnosměrný proud (3-pin) a PWM (4-pin)
 • Dobrý vzhled
 • Přiměřená cena

Tento řadič ventilátorů je jediný na seznamu, který vyžaduje přihrádku na disk. Tyto typy regulátorů ventilátorů jsou v současné době méně žádané z důvodu rychlého poklesu poptávky.

Commander FT má 5,5palcový dotykový displej pro rychlé nastavení ventilátoru. Ačkoli tento regulátor ventilátorů vypadá velmi technicky, jeho použití je velmi snadné a podporuje 3pinový i 4pinový ventilátor. Commander podporuje až pět kanálů a má všechny potřebné kabely pro připojení až pěti ventilátorů.

Hlavní nevýhodou je napájecí konektor Molex a potřeba pozice pro disky, ale pokud máte místo, váš systém bude vypadat špičkově.

DeepCool FH-10

 • Dálkové ovládání se 3 rychlostmi
 • Magnetické pouzdro
 • Podporuje stejnosměrný proud (3-pin) a PWM (4-pin)
 • Nízký profil

Společnost DeepCool si zaslouží pochvalu na tomto seznamu za svůj cenově velmi dostupný regulátor ventilátorů FH-10. DeepCool FH-10 umožňuje provozovat deset 3pólových a 4pólových ventilátorů.

Design ovladače FH-10 je poměrně elegantní a umožňuje montáž zepředu s minimálními estetickými problémy. Tento integrovaný rozbočovač ventilátorů dokáže napájet všech deset ventilátorů a zabírá pouze jeden 4pinový konektor na základní desce.

Co odlišuje regulátor od DeepCool, je malá flexibilita při instalaci. Můžete jej samozřejmě přišroubovat k pouzdru pomocí k tomu určených šroubů nebo použít kombinaci lepidla a suchého zipu.

Odvod tepla a potřeba odvodu tepla

Použití integrovaných obvodů k řízení otáček ventilátorů v počítačovém hardwaru a dalších elektronických systémech se v poslední době stalo aktuálním tématem. Na základě iniciativ hlavních hráčů na trhu IT prošly ventilátory, které se k chlazení nejrůznějších zařízení používají již více než půl století, v posledních letech významnými změnami. V tomto článku se podíváme na důvody a metody tohoto evolučního pohybu.

Současným trendem vývoje elektroniky, zejména pokud jde o spotřební zařízení, je vytvářet co nejfunkčnější systémy v co nejmenším provedení. To vede k tomu, že se výrobci snaží každý rok vměstnat do stejného prostoru více a více tranzistorů, aby zvýšili funkčnost a/nebo výkon čipu. Dobrým příkladem jsou notebooky a kapesní počítače, u nichž se zvýšil procesorový a grafický výkon a zároveň se snížila geometrická velikost a hmotnost oproti dřívějším modelům. Vývoj nových, jemnějších a dokonalejších výrobních procesů může samozřejmě pomoci snížit teplo generované těmito polovodičovými pouzdry, ale potřeba účinného odvodu tepla nikdy zcela nezmizí. Podobná situace je i u jiných zařízení, jako jsou projektory. Bez ohledu na nové technologie nelze dosáhnout dobrého obrazu bez výkonného zdroje světla. A pro zajištění stability je stejně jako u CPU/GPU a dalších čipů nutné, aby bylo teplo z lamp odváděno efektivně a co nejtišeji.

Jedinou skutečně tichou metodou odvodu tepla je zcela pasivní systém, který se skládá pouze z chladiče/tepelné trubice. Bohužel oblast použití těchto CO je omezená: strop odvodu tepla těchto výrobků je poměrně nízký, navíc maximální účinnosti se dosahuje pouze při velké odvodní ploše a je velmi obtížné nebo dokonce nemožné umístit dostatečné množství žeber tak, aby je přirozené proudění vzduchu rovnoměrně omývalo. Vhodnou alternativou zcela tichých pasivních systémů jsou aktivní chladiče, které kombinují tradiční chladiče s ventilátory vytvářejícími směrové proudění vzduchu. Přítomnost pohyblivých částí však znamená provozní hluk. Kromě toho se zvyšuje i celková spotřeba energie, což může být důležité zejména při provozu zařízení na baterii s omezeným nabitím. A konečně, pokud jde o spolehlivost, přidání dalšího mechanického zařízení poněkud snižuje celkovou odolnost proti selhání.

Připojení regulátoru otáček kanálového ventilátoru

K zajištění pohybu vzduchu v místnosti se používají potrubní ventilátory. Jednoduchá zařízení jsou účinná a lze je použít v obytných, komerčních i průmyslových budovách. Někdy je však třeba upravit rychlost ventilátoru v potrubí. V tomto článku vám mistr instalatér vysvětlí, jak zvýšit nebo snížit otáčky ventilátoru pomocí regulátoru otáček.

Ventilátor je obecně rotor s určitým způsobem upevněnými lopatkami. Při otáčení se lopatky střetávají se vzduchem a odklánějí ho určitým směrem. Rozdíl je dán záměrem:

 • Axiální. směr výtoku a přívodu vzduchu se shoduje. Ventilátor je určen k chlazení: chladiče v počítačích, domácí spotřebiče, důlní ventilátory, zařízení na odsávání kouře.
 • Radiální. odstředivé. Vzduch je nasáván na jedné straně ventilátoru a vyfukován na druhé straně v pravém úhlu. Odstředivé ventilátory se používají v průmyslu.
 • Tangenciální. má složitou konstrukci typu „veverkové kolo“. Vzduch je nasáván po obvodu a vyfukován pod pravým úhlem. Taková konstrukce se používá v klimatizacích, vzduchových clonách, chladničkách a výměnících tepla.
 • Bezlopatkový. v podstatě dmychadlo. V každodenním životě se téměř nepoužívá.

Každý ventilátor pracuje na plný výkon. To způsobuje rychlé opotřebení ventilátoru a vede k poruchám. Maximální průtok vzduchu není vždy nutný. Je třeba připojit vhodné zařízení pro snížení otáček ventilátoru.Způsoby regulace otáček motorů ventilátorů

READ  Po zapnutí odsávacího ventilátoru se vysune napnutý strop

U ventilátorů často vzniká potřeba regulace otáček. Ve větracích systémech šetří energii, snižuje akustický hluk, upravuje požadovaný výkon přiváděného nebo odváděného vzduchu.V současné době je nejrozšířenější formou regulace otáček změna elektrických parametrů napájení ventilátoru:

Regulace napětí se provádí snížením napájecího napětí ventilátoru. Výhodou regulace otáček ventilátoru změnou napájecího napětí je relativně nízká cena těchto zařízení. Pro regulaci otáček ventilátoru snížením napájecího napětí jsou známy následující typy zařízení:

 • Krokové regulátory otáček s použitím autotransformátorů;
 • Tyristorové regulátory otáček;
 • Elektronické autotransformátory.

Řízení otáček snížením napětí zahrnuje změnu tzv. skluzu motoru. V tomto případě se nutně uvolňuje energie skluzu. což způsobuje, že se vinutí motoru zahřívá. Při tomto způsobu regulace otáček je nutné instalovat motory s vyšším výkonem. Přesto se tato metoda často používá u malých motorů s ventilátorem.

Ventilátor lze řídit frekvencí napájecího proudu pomocí frekvenčního měniče. Frekvenční měniče mají mnoho výhod, ale jednu zásadní nevýhodu. jejich cenu. Jsou také velmi objemné. Ventilátory používané v domácnostech a komerčních aplikacích jsou obecně levné. Je nepravděpodobné, že by kupující ventilátoru v domácnosti souhlasil s nákupem regulátoru, jehož cena je desetkrát vyšší než cena samotného ventilátoru. Proto se v tomto článku nebudeme zabývat frekvenčními měniči.

Krokové regulátory otáček s použitím autotransformátorů

Krokové regulátory otáček jsou založeny na použití autotransformátorů. Tyto regulátory jsou řízeny změnou napájecího napětí v krocích. Regulace otáček se provádí ručně. Autotransformátor. Autotransformátor PC je obyčejný transformátor, ale s jedním vinutím a některými odbočkami.

NoteBook FanControl

Software NoteBook FanControl je určen k ovládání ventilátorů v noteboocích. Je zdarma a velmi snadno se používá. Nástroj dokáže řídit rychlost otáčení všech chladičů v mobilním počítači. Jedinou podmínkou je, že musí být podporován softwarem.

Nejnovější verze programu NoteBook FanControl v době zpracování této recenze podporovala více než 200 různých modelů notebooků vyráběných společnostmi Acer, Asus, Dell, Fujitsu, Gigabyte, HP, Lenovo, Medion, Sony, Toshiba a některými dalšími společnostmi. Ventilátory notebooku lze ovládat v několika jednoduchých krocích:

 • Zvolte konfiguraci stisknutím tlačítka „“ vedle položky „Select Config“, v zobrazeném okně opět vyberte model notebooku ze seznamu „Config“ a stiskněte tlačítko „Apply“ (pokud požadovaný model notebooku není v seznamu uveden, můžete program zavřít).
 • Nastavte přepínač „Fan control service status“ na „Enabled“ (může být nejprve nastaven na „Read-only“, jen pro kontrolu dostupných možností). Zbývá nastavit rychlost chladičů pomocí posuvníků uvedených níže (tj.к. v tomto případě byl nástroj spuštěn na stolním počítači, zobrazuje nesprávné údaje a vůbec nefunguje).

Zkušenější a velmi zainteresovaní uživatelé (což je obtížný úkol) si mohou sami nakonfigurovat ovládání ventilátoru pro svůj model notebooku, k čemuž software NoteBook FanControl poskytuje následující funkce. Najdete je v okně pro výběr modelu notebooku kliknutím na tlačítko „Upravit“ (v nově otevřeném okně vždy stiskněte tlačítko „Nový“, jinak se upraví konfigurace vybraného modelu).

regulátor otáček

v jističi 12 V, jak je znázorněno na obrázku. Varování! Pokud má váš ventilátor 4 přívody a jejich barvy jsou černá, žlutá, zelená a modrá (ty jsou navíc napájeny žlutým přívodem), pak je AVR zahrnut do mezery žlutého přívodu.

Hotový, sestavený regulátor otáček ventilátoru se instaluje na libovolné vhodné místo v systémové jednotce, například do přední části zástrčky, pětipalcové přihrádky nebo do zadní části zástrčky rozšiřujících desek. Vyvrtejte otvor o požadovaném průměru pro proměnný odpor, který chcete použít, pak jej vložte do otvoru a utáhněte speciální matici, která je součástí dodávky. Na osu proměnného odporu můžete nasadit vhodnou rukojeť, např. ze starého sovětského přístroje.

Stojí za zmínku, že pokud bude tranzistor ve vašem regulátoru velmi horký (například při vysoké spotřebě energie ventilátoru chladiče nebo pokud je přes něj připojeno několik ventilátorů), měli byste jej nainstalovat na malý chladič. Chladičem může být kus hliníkového nebo měděného plechu o tloušťce 2-3 mm, délce 3 cm a šířce 2 cm. Praxe však ukázala, že pokud je k regulátoru připojen běžný počítačový ventilátor s odběrem proudu 0.1. 0.Pokud je použit chladič 2 A, pak není chladič potřeba, protože tranzistor se zahřívá jen velmi mírně.

Vezměme si TOP 3 funkční schémata regulátoru otáček ventilátoru. Každý obvod je nejen otestovaný, ale také dokonale vhodný pro začínající radioamatéry. Každý obvod obsahuje seznam komponentů potřebných pro instalaci vlastníma rukama a návod krok za krokem.

Regulátor otáček ventilátoru řízený teplotou

V jedné z recenzí jsem bezmyšlenkovitě slíbil, že udělám recenzi tohoto gadgetu. Nejsem politik a musím plnit své sliby.

Jak jsem slíbil, nebude žádné měření, osciloskop, demontáž, vývody a sledování obvodů. Omlouvám se, ale nemám vhodné nářadí, dovednosti a zrak Ale co můžu, to udělám.

Nějak jsem se rozhodl postavit si mediální server. Jen pro kreslený seriál. Mimo jiné jsem chtěl sledovat kreslené filmy bez zvuku fanoušků. A tak jsem narazil na tuto šarži. Tato pomůcka umožňuje nastavit rychlost 3kolíkového ventilátoru. Stejně funguje i se 2 kolíky! Je řízena teplotou externího termosenzoru. Všechny prahy nastavení jsou nastavitelné:

Když ho zapnu, ventilátor běží na předem nastavené minimální úrovni. 2. Po překročení stanovené minimální teploty vede další nárůst teploty k úměrnému nárůstu otáček 3. Když teplota překročí nastavený limit. ventilátor běží na 100 %.

Na desce jsou tři kontrolky LED, které indikují provoz a zvolená nastavení. A také jediné tlačítko, které ovládá nastavení.

Další podobné regulátory najdete také na ali, např.H a pro 4kolíkové ventilátory. Mohlo by být levnější, hezčí, rychlejší dodání atd. Nemůžu za ně nic říct. mám tuto konkrétní šarži.

READ  Je možné upravit stmívač rychlosti ventilátoru

Rozměry desky jsou malé (mám doma metr). Oba vodiče snímače a napájecí vstup jsou krátké.

Napájecí vodiče jsou připájeny k desce. Ty dobré mají silikonovou izolaci. Kromě délky mají ještě jednu nevýhodu. nejsou vzájemně propojeny.е. Stačí připájet dva různé dráty. Při jejich délce to však není patrné.

Snímač teploty je mnohem hezčí. Délka jeho kabelu je však poměrně smutná. je nutné namontovat desku v blízkosti místa měření. Líbí se mi samotný senzor. úhledná kapka. V případě potřeby ji lze snadno přinýtovat do chladiče (vyvrtáním malého slepého otvoru). Vzhledem ke své velikosti má minimální tepelnou setrvačnost, což je také dobré.

Každý, kdo má zájem. deska trochu podrobněji

Na zadní straně nic zajímavého. Kromě nápisu

Pro připojení ventilátoru je připájen standardní tříkolíkový konektor. Jak bylo řečeno výše. dvoukolíkové ventilátory budou také fungovat a nastavovat se (zkontrolováno). Vedle je zásuvka pro senzor (což mě překvapilo. senzor by mohl být připájený, stejně jako napájecí kabel). Úspory by tam byly)

Aby bylo možné prezentovat trochu více informací než na fotografii pravítka, byl z ventilátoru a napájecí jednotky z nedalekého rozbočovače sestaven stojan.

Zapojte jej. ventilátor se tiše spustí Musím říct, že v posledních dnech jsme měli dlouho očekávaný (?) Teplo při 30 a více. Lehký vánek v práci se mi tak zalíbil, že se psaní recenze o pár dní opozdilo 🙂 A tak jsem se rozhodl, že si ho nechám pro sebe. Po nejméně půlhodině práce se deska vůbec nezahřála. Myslím tím, že zkoumání prstem neodhalilo žádné abnormální teploty. Dobrá, vyndáme teploměr ze skříně.

Wow, CREEN je výrazně teplý! Přestože rozdíl oproti okolnímu vzduchu je menší než 10 stupňů Když se podívám dopředu, řekl bych, že tento privatizovaný zdroj nebyl (na rozdíl od značení na šasi) 12V, ale celý 14V (a více než 15V při volnoběhu). Takže téměř 10 voltů na pasivním AVR je povinen ohřát vzduch. Je zvláštní, že jsem si nevšiml zahřívání prstů. možná koróna?

Mimochodem. tento nečekaný test ukazuje, že tento regulátor lze použít i v autě (právě mám jedno autorádio na horkém PX5 s pasivním plechovým chlazením).

Prodejce na stránce produktu zcela postrádá jakékoli pokyny pro programování ovladače. Naštěstí v době internetu není problém najít příručku

V podstatě je to jednoduché a přímočaré. Ale pro ty, kteří Basurmana neznají, řeknu více podrobností.

Řídicí jednotka má tři nastavení rychlosti/teploty a navíc tři nastavení režimů (tři nastavení, tři režimy, tři LED diody proč je zde pouze jedno tlačítko?)?):

Nastavení „studených“ otáček. Při běžném provozu. po zapnutí, když svítí LED 2: jedním stisknutím tlačítka zvýšíte otáčky o 5 %. Dvakrát stiskněte. sníží se o 5 %. Po stisknutí se rozsvítí kontrolky LED 3 (pro zvýšení), resp. 1 (pro snížení). Pokud je dosaženo meze nastavení (žádný bod pro zvýšení nebo snížení). příslušná LED dioda zůstane svítit. Po jakémkoli tlaku také začne blikat 2., což znamená, že hodnota byla změněna, a po 20 sekundách blikání se nová hodnota uloží do paměti. Tato hodnota (v grafu PO) je minimální rychlost, při které se ventilátor spustí (v závislosti na režimu. viz níže). 2. Nastavení minimální teploty, při které začíná regulace (na diagramu Tu). Při běžném provozu je třeba stisknout tlačítko na 3 s, abyste se dostali do nastavení. Kontrolka LED (případně více než jedna) zobrazující aktuální nastavení Tu (druhý sloupec v tabulce) bliká. Nastavení se mění stejným způsobem: stiskněte jednou. nahoru, dvakrát. dolů. PO DOKONČENÍ NASTAVENÍ STISKNĚTE TLAČÍTKO NA 3 SEKUNDY. V opačném případě se nové nastavení NEzapamatuje! 3. Nastavení intervalu od nejnižšího po nejvyšší (na grafu Td). Řídicí jednotka vstoupí do tohoto nastavení, jakmile jsou uloženy hodnoty Tu. LED dioda (diody) začne blikat 2krát častěji. Zobrazení aktuálního nastavení (tabulka. sloupec 3). Změna hodnot opět stejným způsobem. jedno a dvě stisknutí. VŽDY nezapomeňte uložit nastavení dlouhým stisknutím! Nezapomeňte. nastavení PO se po 20 s uloží samo. Tu a Td vyžadují pro uložení dlouhý stisk.

Ovládání chladiče grafické karty

K ovládání rychlosti chladiče grafické karty můžete použít příslušný nástroj ovladače zařízení nebo software třetí strany. Nás zajímá druhý z nich, t.к. obvykle nejsou vázány na grafickou kartu konkrétního výrobce (i když se vyskytují). Nejznámějším nástrojem z této kategorie je MSI Afterburner. S tím budeme pracovat.

 • Spusťte MSI Afterburner jako správce.
 • Potřebné nástroje pro nastavení se nacházejí v levém dolním rohu bloku „Fan“. Ve výchozím nastavení funguje možnost automatické regulace otáček ventilátoru v automatickém režimu. Nejprve je třeba přepnout do režimu ručního ovládání stisknutím dvou tlačítek. „Auto“ (to s písmenem „A“) a „User defined“ (s malým panáčkem):
 • Ihned poté se odemkne posuvník „Fan Speed“ nad tlačítky. Pohybem dopředu a dozadu můžete nastavit požadovanou rychlost chlazení grafické karty v procentech.
regulátor, otáček, ventilátoru

Stejně jako software SpeedFan dokáže MSI Afterburner automatizovat funkci regulace otáček chladiče grafické karty. Je to stejné, jako když necháte stisknuté tlačítko Auto, ale uživatel nastaví rychlost ventilátoru, když se grafická karta zahřeje na určitou teplotu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS