Rozdíl mezi jednookruhovým a dvouokruhovým plynovým kotlem

Jednookruhový nebo dvouokruhový plynový kotel

Jednoduchý nebo dvojitý kotel: Jaký plynový kotel zvolit a proč??

Zvažte hlavní rozdíly a shrňte je.

Před výběrem plynového kotle je vhodné se seznámit s možnostmi ohřevu vody pro potřeby domácnosti. Vodu lze ohřívat v plynovém kotli nebo ohřívat v zásobníku a poté ji rozvádět ke spotřebitelům.Není možné použít jedno zařízení na dva typy vytápění, proto existují dva typy kotlů: jednookruhové. funguje pro vytápění a duální okruh. ohřev TUV.

Schéma zapojení dvouokruhového a jednookruhového kotle s nepřímým ohřevem.

Jednookruhový plynový kotel, je určen k vytápění obytných prostor, možnost zásobování teplou vodou, lze jej použít pouze společně s kotlem na nepřímé vytápění.

Dvouokruhový plynový kotel ohřívá kapalinu v samotném spotřebiči.Jak to funguje?Kotel má dva okruhy, mezi kterými přepíná trojcestný ventil. Jedná se v podstatě o stejný jednookruhový systém s kotlem, pouze v redukované podobě, ale princip vytápění bude stejný.Ochlazená voda z radiátoru se přivádí do výměníku tepla nad plynovým hořákem, ohřívá se a pokračuje po svém topném okruhu, dokud se neotevře kohoutek v koupelně. Třícestný výměník okamžitě změní svou polohu a voda místo do radiátoru vstupuje do sekundárního deskového výměníku, kde se přes tenké stěny vyměňuje teplo s vodou z vrtu. Teplo se vrací zpět do hlavního výměníku tepla k ohřevu a bude se tak dít až do uzavření kohoutku.Úlohu deskového výměníku u jednookruhových modelů plní nepřímý ohřívač vody s integrovanou spirálou.

Hlavním problémem u dvoukotlových systémů je používání dvou kohoutků současně, např. v kuchyni a koupelně. Pokud se podíváte na fóra nebo si přečtete recenze, bude tam fráze „kontrastní sprcha“ přes jeden. Bohužel se jedná o skutečný problém, který je způsoben nízkým průtokem. Pokud se rozhodnete pro koupi takového zařízení, měli byste vědět, že minimální výkon plynového kotle pro přípravu teplé vody by neměl být nižší než 18 kW. Pokud se sprchujete, budete potřebovat jednotku s výkonem alespoň 16 kW. Jednotka o výkonu 28 kW pracuje spolehlivěji se dvěma odběrnými místy, ale při použití v menších místnostech bude mít kratší životnost kvůli častému zapínání a vypínání.

Problém nedostatku teplé vody v systému s jedním kotlem se řeší výměnou kotle.Pokud máte 4 obyvatele a potřebujete více než 80litrový kotel, můžete přejít na 140litrový nebo 200litrový kotel. Pokud vám 200 litrů nestačí, kupte si ohřívač vody se dvěma spirálami a problém bude vyřešen. Při výběru kapacity zařízení a cívky je třeba vzít v úvahu především. Vše o bojlerech si můžete přečíst v článku „Výběr nepřímotopného ohřívače vody, srovnání, ceny“. V tomto článku najdete mnoho užitečných informací o oblíbených ohřívačích vody pro rok 2022.

Dvouplotýnkový kotel má vestavěný výměník tepla, zatímco jednookruhový je třeba zakoupit ve formě nepřímotopného kotle a propojit je s přídavným teplotním čidlem.To je hlavní rozdíl, náklady na takový kotel nejsou malé. Některé modely mohou dosahovat až ceny kotle.

Rozměry kotle budou stejné. Požadavky na prostor ve spojení s dalšími zařízeními se však budou lišit.

Při absenci kotelny je kuchyně oblíbeným místem pro dvouokruhové modely. Důležitá je nejen kompaktnost, ale také estetický vzhled. Se dvěma spotřebiči to bude složitější, pro takový systém je třeba samostatný prostor. Existuje několik možností instalace nádrže:

Co je lepší, jednookruhový nebo dvouokruhový kotel??

Jednookruhový kotel je dobrý, nedochází k zastavování vody, není zde kontrastní sprcha, můžete provádět recirkulaci (nepřetržitý pohyb teplé vody po okruhu). Ale takové kotle jsou dražší, instalace je složitější, jen jeden barel stojí od 1000, to je jako polovina nákladů na kotel. Ne vždy je možné rozpočet zbytečně omezit, každý se zpravidla snaží ušetřit. Nezapomeňte však, že peníze ušetříte sami na sobě.

Dokud jsou výměníky tepla čisté a bez vodního kamene, budou pracovat stabilně se dvěma okruhy, ale za několik let mohou mít taková zařízení problémy, zejména pokud se neprovádí každoroční údržba.Dvouokruhové jsou samozřejmě cenově přijatelnější, instalace nepůsobí žádné zvláštní potíže. A pokud nemáte vysoké nároky na průtok, zvládnou tyto kotle perfektně dva úkoly najednou.Na závěr jsme sestavili hodnocení dvouokruhových kotlů pro rok 2022.

READ  Jaký je rozdíl mezi vestavěnou myčkou z obvyklého

Popis plynových kotlů

Abyste pochopili rozdíly mezi jednotkami, vezměte v úvahu zvláštnosti těchto zařízení.

Jeden kotel

Tyto spotřebiče jsou určeny výhradně k zajištění tepla v domácnosti. Jedná se o poměrně jednoduchou konstrukci, která ohřívá vodu pro vytápění podle předem stanoveného provozního režimu. Kotel lze použít i pro zásobování teplou vodou. Připojení externího nepřímotopného ohřívače vody.

Moderní systémy jsou vybaveny turboventilátorem a třícestným ventilem; mnoho modelů je vybaveno elektronickou řídicí deskou. Komín je nutný pro jednotky s otevřenou spalovací komorou, které pracují s přirozeným tahem.

Existuje několik typů jednotek. K dispozici jsou podlahové a nástěnné kotle. Ty se instalují na speciální podstavec z nehořlavého materiálu. Tyto modely jsou často vybaveny litinovým výměníkem tepla, který zvyšuje účinnost jednotek, ale také zvyšuje hmotnost. Podlahové jednotky lze zapojit do kaskády. takový systém umožňuje vytápět velkou plochu domu.

Nástěnné modely jsou považovány za kompaktnější. Instalují se na nosný podklad, který vydrží takové zatížení. Jednotky jsou standardně vybaveny výměníky tepla z lehké oceli.

Jednookruhové kotle mohou být vybaveny různými variantami spalovacích komor. U modelů s otevřenou spalovací komorou je spalovací vzduch potřebný ke spalování přiváděn z prostor. Tyto spotřebiče jsou jednotky s přirozeným tahem. Existují zařízení s uzavřenou spalovací komorou. Vzduch je odebírán z vnějšího prostředí pomocí turbo ventilátoru. Stejné zařízení vytváří tlak, který vytěsňuje spaliny vznikající při spalování.

Dvouokruhové kotle

Jednotky jsou podobné výše uvedeným modelům. Mohou být také stojanové nebo nástěnné. V rámci této skupiny však existují 2 typy. konvekční a kondenzační spotřebiče. První typ je považován za tradiční. Topné médium je ohříváno spalinami.

Kondenzační kotle jsou novějším typem zařízení.

Chladicí kapalina se nejprve předehřívá energií získanou ze spalin (uvolňuje se při kondenzaci vlhkosti ze spalin). se pak provádí standardně při zapnutí plynového hořáku. S přípravou topného média se snižují náklady na plyn.

rozdíl, mezi, jednookruhovým, dvouokruhovým

Ve dvouokruhové jednotce může být dělený nebo kombinovaný typ výměníku tepla. V prvním případě se nejprve zvýší teplota chladicí kapaliny a poté se ohřeje voda. Kombinovaná varianta se nazývá bitermální. Ohřívá současně topné médium i vodu. Jedná se o model koaxiálního typu.

Výhody a nevýhody jednookruhového vytápění

Základní výhody topných systémů s jedním obrysem:

 • spolehlivost, trvanlivost;
 • konstrukce je jednoduchá, poruchy jsou vzácné;
 • vysoký výkon, účinnost;
 • je možné do systému zapojit externí kotel a získat tak teplou vodu;
 • přijatelná cena.

Mezi nevýhody patří dva negativní body. První z nich nemá schopnost ohřívat vodu pro další použití. Druhý z nich má ve srovnání s dvouokruhovými systémy omezenou funkčnost.

Atmosférické a turbínové kotle

Za zmínku stojí, že dvouokruhové kotle, stejně jako jednookruhové kotle, mají také své vlastní rozdělení, a to. atmosférické a turbokotle. To závisí na konstrukci hořáku kotle.

rozdíl, mezi, jednookruhovým, dvouokruhovým

Atmosférické kotle mají otevřenou spalovací komoru, do které se vzduch přivádí ze stejné místnosti jako do kotle. Kouř je ze spalovací komory odváděn klasickým svislým komínem s nerezovým opláštěním.

Turbokotle mají uzavřenou spalovací komoru. Vzduch je do kotle přiváděn ventilátorem zvenčí koaxiálním komínem a spaliny jsou odváděny stejným komínem.

Takový kotel může být instalován kdekoli, není potřeba žádná samostatná nebo speciální místnost. Nástěnné turbínové kotle jsou jen zřídka schopny dodávat výkony nad 35 kW. Podlahové kotle mají litinový výměník tepla, a proto nemají žádný limit výkonu

READ  Který kávovar je pro kosmetický salon výhodnější

Pro ty, kteří si cení pohodlí a úspornosti, stojí za zvážení dvouokruhové modely. Pokud je však prioritou spolehlivost zařízení, snadná údržba/oprava a obsluha, je nejlepším řešením pro soukromé bydlení kombinace kotle s jedním okruhem a „nepřímého“ kotle.

V každém případě je lepší konzultovat výběr zařízení s odborníkem. Zaručuje, že peníze budou vynaloženy racionálně.

Internetový obchod alfatep nabízí všechny typy topných kotlů od renomovaných výrobců. Specialisté vám pomohou rozhodnout, který model. jednookruhový nebo dvouokruhový. je nejvhodnější pro konkrétní budovu s ohledem na její specifika a provozní podmínky zařízení. Na telefonní „horké lince“ 8 (495) 109-00-95 nebo prostřednictvím možnosti „Zpětná vazba“ obdrží kupující vyčerpávající odpovědi na své dotazy. Obyvatelé Moskevské oblasti nabízejí služby pro návrh a instalaci topných systémů v jakémkoli režimu, dodávka „na klíč“ s poskytnutím záruky a další technické podpory produkty.

Snadné používání

Co si vybrat pro ty, kteří nejsou zvyklí snášet nepohodlí, a přesto chtějí pohodlně využívat civilizační vymoženosti? K tomu slouží jednookruhové kotle na rozdíl od dvouokruhových. Takové zařízení je určeno k ohřevu topné kapaliny, ale pokud k němu připojíte kotel s nepřímým ohřevem, můžete získat moderní a účinný systém TUV.

Při použití bojleru lze dále uvést následující: bojler začne ohřívat vodu až poté, co začne z nějakého důvodu chladnout. To znamená, že je možné vytvořit speciální recirkulační systém, tj.е. pohyb horké vody v kruhu. Voda obchází každý kohoutek a vrací se do kotle k dalšímu ohřevu. V takovém případě dostaneme horkou vodu, jakmile otevřeme kohoutek. protože voda už tam bude. To je důležité, pokud plánujete stavbu velkého domu s několika koupelnami, které jsou od kotelny poměrně vzdálené

Jaký kotel zvolit?? Kupte si levný dvouokruhový kotel nebo investujte do seriózního systému pro pohodlí a kupte si jednookruhový kotel s bojlerem? Rozhodnutí je samozřejmě na spotřebiteli, ale následující doporučení stojí za zvážení:

 • Pokud má váš dům méně než 150 metrů čtverečních a je v něm pouze jedna koupelna, můžete si bez obav pořídit dvouokruhový plynový kotel. Za prvé, ušetří spoustu užitečného místa při instalaci. Za druhé, v malém domě obvykle není mezi kotelnou a koupelnou velká vzdálenost. Proto je možné získat horkou vodu z kohoutku poměrně rychle. Pokud je systém již sestaven a navržen pro dvouokruhový kotel, není instalace jednookruhového kotle s kotlem výhodná.
 • Pokud se chcete postarat o komfort na další desetiletí dopředu, je jednookruhový kotel plus nepřímý systém kotle jasnou volbou. I když stojí o něco více, komfort TUV je v tomto případě zaručen. V tomto případě byste na sobě a své rodině neměli šetřit.

Použití jednoho kotle a konvenčního kotle

Kromě nepřímo spalovaných kotlů se používají také konvenční kotle s plášťovými kotli. Běžné elektrické kotle jsou levnější než kotle s nepřímým ohřevem, ale v mnoha parametrech výrazně horší. Běžný elektrický bojler ohřívá vodu mnohem déle a vyžaduje pravidelnou údržbu.

Jednou ročně je vhodné provést čištění elektrického kotle od vodního kamene a pravidelně měnit anodu, která slouží jako ochrana elektrického ohřívače. Elektrický kotel také potřebuje spolehlivé napájení a k této jednotce musí být přivedeno nezávislé elektrické vedení pro strunovou sekačku. Tento ohřívač vody také značně zatěžuje elektrickou síť. obecně. Proto je lepší používat elektrický kotel v prostorách, kde má elektrická instalace bezpečnostní rezervu.

6 % pro kondenzační kotle

Kondenzační kotel v řezu

Při výběru plynových kotlů můžete narazit na kondenzační kotle, které jsou známé svou vysokou účinností. O struktuře těchto modelů jsme informovali v samostatném článku. Zde vám řekneme, v jakých případech se vyplatí je koupit.

Je důležité si uvědomit hlavní věc. žádný kotel nemůže mít vyšší než 100% účinnost. Výrobci však často rádi píší o účinnosti 106 % (poslední údaj může být jakýkoli). Tomuto parametru tedy nemá smysl věnovat pozornost. Platí zde stejný princip jako výše. všechny kondenzační kotle mají podobnou účinnost, vyšší než konvenční kotle, ale nižší než 100 %.

READ  Centek Split System v tom, jaký je rozdíl

Měli byste si je pořídit pouze v případě, že používáte nízkoteplotní topné systémy. Jako je například podlahové vytápění. Úspory se dosahuje v nízkoteplotním provozním režimu. Chování v ostatních režimech je stejné jako u tradičních kotlů.

Jaký je rozdíl mezi jednoduchým a dvojitým kotlem?

Hlavním účelem plynového kotle je plnit funkci vytápění v místnosti. Na trhu s topnou technikou jsou však tyto jednotky zastoupeny dvěma typy a ne každý kupující ví, jaký je rozdíl mezi jednookruhovým a dvouokruhovým kotlem. Nejlepším způsobem, jak si správně vybrat jedno z těchto zařízení, je samostatně proniknout do jejich technických a funkčních rozdílů. V tomto článku mistr instalatér vysvětluje rozdíl mezi jednookruhovým a dvouokruhovým kotlem.

rozdíl, mezi, jednookruhovým, dvouokruhovým

Při výběru, co je lepší, zda jednookruhový nebo dvouokruhový kotel, byste měli pečlivě prostudovat princip fungování, podobnosti a rozdíly jednotlivých typů:

 • Jednookruhové provedení. vyznačují se vysokou účinností. Jako výměník tepla se používá průtočná spirála nebo „vodní plášť“ z litiny nebo oceli.
 • Jednotky se dvěma okruhy. výměník tepla obklopuje spirálu, která má být připojena k teplovodnímu systému nebo k nepřímému kotli zabudovanému do bubnu kotle.

Rozdíl mezi dvouokruhovým a jednookruhovým kotlem spočívá v účelu použití. Modely bez integrovaného 2. okruhu, vyrobené výhradně pro vytápění, ale s možností dodatečné přestavby na ohřev teplé vody prostřednictvím externího kotle. Zařízení se dvěma okruhy, které mohou pracovat současně pro vytápění a přípravu teplé vody.

a) 1 jednookruhový kotel, 2 systém TUV, 3-připojení na vodovod, 4-ohřívač vody, 5-studená voda; b) 1 dvouokruhový kotel, 2-systém TUV, 3-připojení na systém TUV, 4-studená voda

Výhodou plynových dvouokruhových kotlů oproti jednookruhovým je rychlá dodávka teplé vody. Zahřívají se dvěma způsoby:

K ohřevu vody je zapotřebí přibližně 30 % dodatečného tepla. Při přepnutí do letního režimu spotřebují modely s průtokovým způsobem vytápění určité množství plynu pro přechod do provozního režimu.

Srovnání spotřeby plynu jednookruhových a dvouokruhových kotlů ukazuje, že první modely jsou úspornější. To však platí pouze za optimálních podmínek, bez zohlednění nákladů na instalaci a připojení nepřímého ohřívače.

1) buben kotle, 2) izolace z polyuretanové pěny, 3) čerpadlo pro cirkulaci teplonosné látky přes výměník kotle, 4) výměník tepla, 5) přívod studené vody, 6) expanzní nádoba, 7) zpětná klapka, 8) teplovodní systém, 9) cirkulační potrubí, 10) oběhové čerpadlo, 11) termostat, 12) pojistný ventil, 13) bezpečnostní vypouštěcí ventil

Při zohledňování hospodárnosti se bere v úvahu několik faktorů:

 • Technické vlastnosti jednotek se dvěma okruhy. U topných zařízení je v technické dokumentaci uveden výkon. Udává, kolik teplé vody se ohřeje za minutu.
 • Obvykle se jedná o 10-15 litrů u jednotek s průtokovým ohřevem a 45-60 litrů u modelů s integrovanou vyrovnávací nádrží. Pokud je tato kapacita nedostatečná, je třeba nainstalovat externí vyrovnávací láhev.
 • Náklady na připojení skladovací nádrže. Kotel, jehož cena se pohybuje mezi 40 a 80 % ceny plynového ohřívače (v závislosti na zvoleném modelu).
 • Náklady na plyn. jednookruhové konstrukce spotřebují méně plynu a vytápějí pouze pro vytápění. Po zapojení bojleru vzniknou dodatečné náklady ve výši 10-20 % na ohřev a udržování teploty vody v zásobníku.

Jednookruhové zařízení je tedy ekonomičtější, ale pouze v případě, že vybraný topný přístroj má být používán výhradně k účelu, ke kterému je určen. Připojení kotle však činí dvouokruhovou konstrukci úspornější.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS