Správný ventilátor procesoru

Lepší chlazení počítače s omezeným počtem ventilátorů. porušení stereotypních schémat chlazení a co nejefektivnější vyfukování skříně

Nejlepší způsob chlazení počítače, když máte jen dva ventilátory. Ukončení stereotypních schémat chlazení a co nejefektivnější vyfukování skříně. Teorie a praxe chlazení.

Jak účinně chladit součásti uvnitř systémové jednotky? Zdánlivě jednoduchá otázka, nad kterou by se žádný zkušený uživatel počítače, natož pak overclocker nebo počítačový nadšenec, nezamyslel, zní. Co si tedy myslet: chladný vzduch proudí dolů a horký nahoru. je jednoduchá fyzika ze školního kurzu, proto je nutné zorganizovat přívod (nasávání studeného vzduchu) zespodu a vyfukování horkého vzduchu shora, studený vzduch by měl procházet všemi součástmi, ochlazovat je a zároveň se ohřívat, a „vyhodit“ se ze skříně na zadní stěnu přes ventilátor, tradičně. Ale to je teorie. Teorie, která nebere v úvahu proudění vzduchu vytvářené ventilátory a počet ventilátorů.

reklama

Navrhuji však zvážit konkrétnější a realitě bližší situaci: jak účinně chladit komponenty uvnitř systémové jednotky s pouhými dvěma ventilátory? Podívejme se na klasická schémata chlazení i na netypické způsoby umístění ventilátorů ve skříni.

Jak nainstalovat chladič na procesor

Při sestavování systému bude nutné nainstalovat chladič procesoru, a pokud budete potřebovat vyměnit procesor, budete muset chladič vyjmout. Na těchto úkonech není nic těžkého, jen je třeba postupovat podle pokynů a vše dělat opatrně, aby nedošlo k poškození součástí. Podívejme se blíže na instalaci a demontáž chladičů.

Instalace chladiče AMD

Chladiče AMD jsou vybaveny speciálním uchycením, takže proces montáže je také mírně odlišný. Je to snadné, stačí provést několik jednoduchých kroků:

    Nejprve je třeba namontovat procesor. Není na tom nic složitého, stačí vzít v úvahu umístění klíčů a vše provést pečlivě. Kromě toho věnujte pozornost dalším komponentám, např. paticím RAM nebo grafickým kartám. Zajistěte, aby po instalaci chlazení bylo možné všechny chladicí komponenty snadno znovu vložit do slotů. Pokud by to vadilo při instalaci, je nejlepší najít tyto díly před montáží chladiče.

Procesor zakoupený jako krabicová jednotka je již dodáván se značkovým chladičem. Opatrně ji vyjměte z krabice, aniž byste se dotkli její spodní části, protože je na ní již nanesena tepelná pasta. Na základní desku je třeba nainstalovat sloty pro chlazení.

Instalace chladiče Intel

Krabicová verze procesoru Intel se dodává se značkovým chlazením. Způsob montáže se od výše uvedeného mírně liší, ale ne zásadně. Tyto chladiče jsou k základní desce připevněny pomocí klipů v drážkách na základní desce. Jednoduše vyberte správnou polohu a umístěte je jedno po druhém, dokud neuslyšíte zvuk „cvaknutí“.

Zbývá připojit napájecí zdroj, jak je popsáno výše. Upozorňujeme, že chladiče Intel se dodávají také s tepelnou pastou, proto je pečlivě vybalte.

READ  Jaké hrnce jsou vhodné pro skleněné keramické desky

Instalace věžového chladiče

Pokud standardní chladicí výkon nestačí k zajištění správného chodu procesoru, je třeba nainstalovat věžový chladič. Ty jsou obvykle výkonnější, mají větší ventilátory a více tepelných trubic. Instalace takové části je nutná pouze u výkonného a drahého procesoru. Projděme si podrobně kroky pro montáž věžového chladiče procesoru:

  • Vybalte chladicí box a podle přiložených pokynů sestavte základnu, pokud je to nutné. Před zakoupením dílu si pečlivě přečtěte jeho specifikace a rozměry, aby se hodil nejen na základní desku, ale také do skříně.
  • Připevněte zadní desku na spodní stranu základní desky tak, že ji umístíte do příslušných montážních otvorů.

Namontujte procesor a nakapejte na něj trochu tepelné pasty. Není nutné ji rozprostírat, protože se rovnoměrně rozprostře pod tíhou chladiče.

Připevněte základnu k základní desce. Každý model může vyžadovat jinou montáž, proto je nejlepší se obrátit na návod k obsluze, pokud tento postup nefunguje.

Tím je instalace věžového chladiče dokončena. Ještě jednou doporučujeme zkontrolovat návrh základní desky a nainstalovat všechny komponenty tak, aby při pokusu o jejich montáž nepřekážely ostatním komponentám.

Jak vyjmout chladič procesoru

Pokud potřebujete opravit nebo vyměnit procesor nebo použít nový termoplast, musíte vždy nejprve odstranit nainstalovanou chladicí jednotku. Tento úkol je velmi jednoduchý. uživatel musí povolit šrouby nebo uvolnit kolíky. Předtím odpojte systémovou jednotku od zdroje napájení a vyjměte kabel CPU_FAN. Další informace o demontáži chladiče procesoru najdete v našem článku.

Dnes jsme se podrobně podívali na demontáž a montáž chladiče procesoru pomocí svorek nebo šroubů ze základní desky. Dodržování výše uvedených pokynů vám umožní snadno provést všechny kroky samostatně, je důležité vše provést pečlivě a přesně.

Poděkujte autorovi sdílením tohoto článku na sociálních sítích.

Nejdůležitější části systému jsou obvykle ty nejžhavější. Abyste zajistili, že výkon celého systému nebude ohrožen, musíte se postarat o chlazení. V tomto článku se dozvíte, jak nainstalovat chladič na procesor.

Složení chladicího systému

Chladicí systém se skládá z počítačových ventilátorů, které ochlazují prostor uvnitř systému, a chladičů, které jsou určeny k ochraně před přehřátím jednotlivých komponent, jako je karta, napájecí zdroj, pevný disk a procesor. Pokud vaše počítačové komponenty nemají chladiče, musíte si je koupit. A můžete začít s procesorem.

Kontrola a bezpečnostní opatření

Než přistoupíte k samotné demontáži počítače, je třeba se ujistit, že je poté vše správně smontováno a zapojeno. Т.к. Operace vyjmutí komponent ze skříně se nejlépe provádí na stole, nikoli pod ním, nejlépe s odpojeným připojeným zařízením. Poznamenejte si, která zařízení jsou připojena k jakým portům, nebo ještě lépe vyfoťte zadní stranu systémové jednotky, abyste mohli později vše zapojit zpět. To může být důležité zejména pro porty USB, ke kterým se obvykle připojují tiskárny, skenery a myš a klávesnice. Pokud je během opětovného sestavení znovu připojíte k jiným portům USB, systém Windows je detekuje jako nové zařízení a vyhledá pro ně ovladače, což nemusí vždy napoprvé dopadnout dobře. Navíc vícekanálová sluchátka a reproduktory připojené k audio konektorům 7.1 nejsou vždy zřetelně označeny, takže si buď vyfoťte aktuální umístění zástrčky, nebo označte, která barva je připojena ke které. Po této přípravě můžete bezpečně vypnout a odpojit zástrčky počítače.

READ  Jak si vybrat výfukový ventilátor v koupelně

Skříň počítače je obvykle kovová a je to dobrý způsob, jak odvést statický náboj nahromaděný na oblečení a těle v suchém vzduchu v bytě. Snažte se nenosit vlněné nebo syntetické oblečení a předtím, než se dotknete v počítači jakýchkoli součástí, zkuste odstranit náboj dotykem ruky na něco kovového ve vašem bytě, například na vodovodní kohoutek. Nejlepší je nosit antistatický pásek na zápěstí, ale obejdeme se i bez něj.

Srovnání kompletní termální pasty GELID s „hrubými“ teplotními údaji Arctic Cooling MX-4 na otevřeném stole

A nyní byla věž opět namontována na Ryzen 7 2700 a nejpozornější čtenáři již pravděpodobně uhodli, jaký vzor proudění vzduchu budeme dnes testovat. Ale ne tak rychle, kolegové nadšenci a hobbisté, nejprve by bylo dobré porovnat termální pastu Arctic Cooling MX-4 se sadou termální pasty GELID, abychom zjistili, zda má smysl měnit termální pastu na testovaném.

Během 15 minut testování Linpack dosáhl procesor AMD Ryzen 7 2700, přetaktovaný na 4 GHz, všechna jádra zahřátá tepelnou směsí Arctic Cooling MX-4, maximální teploty jádra 81°, naposledy jsem kontroloval, že jádro procesoru dosáhlo maximální teploty 83°.

Jak jsem již řekl, termální pasta dodávaná s GELIDem není vůbec špatná, i když je velmi viskózní a lepkavá. Je možné, že tyto akce na začátku nestály za ty dva stupně, které se mi podařilo získat, ale bezpečnost nohou procesoru je pro mě důležitější než opět promarněná termální pasta.

A protože mi to můj testovací stojan umožňuje, měřil jsem během testu teplo chladiče v oblasti VRM, který je zodpovědný za chlazení napájecího obvodu jader procesoru. Pro zpřesnění měření jsem do chladiče nainstaloval teplotní čidlo z jiného počítače. Zkontroloval jsem jeho hodnoty pyrometrem.

V sedmnácté minutě testování Linpack se chladič podle teplotního čidla zahřál pouze na 49°. A připomínám, že tepelný výkon procesoru je asi 160 W a parametry LLC byly nastaveny na maximum.

Pyrometr ukazuje stejnou teplotu ve stejném bodě. Proto lze těmto údajům věřit. Nyní se pokusíme „nahmatat“ maximální teplotu na koncích chladiče.

Maximální zaznamenaná teplota byla téměř 57°, což je podle mě na levnou základní desku vynikající výsledek.

Časté chyby při instalaci chladičů

Před instalací chladičů si prosím uvědomte časté chyby, kterých se uživatelé dopouštějí:

ventilátor, procesoru
  • Zadní ventilátor fouká dovnitř, přední ventilátor fouká ven. Teplý vzduch, který by unikal z napájecího zdroje, je vháněn zpět do skříně. Chlazení je v tomto případě nedostatečné.
  • Používá se pouze zadní ventilátor, který je poháněn nasávaným vzduchem. Stejné jako v předchozím případě, navíc se uvnitř podvozku vytvoří přetlak. Cirkulace vzduchu je narušena a díly se přehřívají.
  • Používá se pouze zadní nebo čelní foukací chladič. Nízký tlak uvnitř skříně. Prach je vháněn do všech možných dutin a způsobuje mnohem rychlejší ucpávání vnitřku systému.
  • Přední vrtule je poháněna sáním, zadní nikoli. Nadměrný tlak uvnitř počítače brání správnému chlazení komponent.

Nejčastější chyby při nákupu a instalaci:

Zjednodušeně řečeno, aniž bychom zacházeli do podrobností různého stupně specifičnosti, chladič procesoru, ať už se jedná o padělek pro Intel nebo AMD, se vždy skládá ze 2 prvků:

READ  Indesit chladnička Jak nastavit rychlé zmrazení na

Tady to začíná být zajímavé. Chladiče mohou být jak klasické (hliníková tyč s žebry, někdy s měděnou kontaktní vrstvou k procesoru), tak věžové (impozantně vypadající hliníková konstrukce, často prostoupená měděnými tepelnými trubicemi, a také s přímým kontaktem těchto trubic s procesorem nebo měděnou zprostředkující deskou). Existují také chladiče orientované na SWO, ale ty se montují na úplně jiné místo.

Klasické chladiče jsou určeny pro kancelářské sestavy, protože se příliš neliší od boxových chladičů (které se dodávají v krabici s procesorem). Dokážou odvádět až 95 W tepla a nejsou určeny k přetaktování, i když byste o to opravdu stáli. VŽDY, když má deska dobré napájení.

Věžové chladiče odvádějí v závislosti na modelu 130 W až 250 W tepla. Vezměme si bestseller posledních let. Zalman CNPS10X Performa (nebo Optima) a jeho 150W výkon díky značkovému víru „žraločí ploutve“ a chytré konstrukci chladiče.

Nejste si jisti, jaký typ chladiče potřebujete? Vygooglujte si specifikace svého kamene a zjistěte jeho faktor rozptylu tepla.

ventilátor, procesoru

reklama

п.6 Doplňky a poznámky:

1) Čím větší odpor skříň klade, tím důležitější je utěsnění bludného peoria a tím důležitější je tlak vytvářený ventilátory (bez ohledu na jejich orientaci). Faktory, které zvyšují odolnost. prázdná čelní deska a dno, řada košů na pevné disky v přední části, nepřehledné kabely. Tření vzduchu o stěny skříně také vytváří odpor, takže pohyb vzduchu je v širokých skříních o něco snazší.

2) Pokud ve vaší skříni převažují ventilátory, které vyfukují ven, budete chtít nejprve utěsnit střechu a zadní stranu. U tlakových je tomu naopak.

3) Grafické karty s běžným designem ventilátorů vytvářejí vertikální proudění vzduchu, takže pokud máte zájem o ventilátory v horní polovině skříně, mohou být v rozporu s CO.

4) Čím slabší je CO grafické karty, tím více tepla bude pasivně odváděno na zadní stranu desky plošných spojů. A právě zde mohou pomoci víry z dmychadel, ale vzhledem k předchozímu bodu to funguje pouze u referenčních turbín.

5) Proudění vzduchu skrz panel pinů základní desky s podtlakem není zcela vyloučeno, ale moderní desky mají v tomto místě kryt, který směruje vzduch přes chladič VRM a pomáhá jej chladit.

6) Skříně s jedním odsávacím ventilátorem na zadní stěně. Není to věta pro horké systémy, protože jeho účinnost lze snadno zvýšit na téměř 100 %. Naproti tomu skříně se zdrojem napájení umístěným nahoře. skutečné zlo. Pokud tam dáte moderní jednotku, která je chlazena nízkootáčkovým ventilátorem, hrozí, že se průtok vzduchu zdrojem PSU bude blížit nule, což může mít řadu nepříjemných následků.

Přihlaste se k odběru našeho kanálu na Yandex.Zen nebo telegramový kanál @overclockers_news. jsou pohodlné způsoby, jak sledovat nový obsah na webových stránkách. S obrázky, rozšířenými popisy a bez reklam.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS