Srovnání stavebních vysavačů Bosch a Makita

nejlepších stavebních vysavačů bez sáčku: tipy odborníků na nejlepší modely

S renovací bytu je vždy spojen prach a špína. A zatímco dříve to byl opravdu velký problém, dnes ho lze vyřešit během několika minut.

A pomoci zajistit čistotu domu stavební vysavače, mezi nimiž jsou stále častěji výrobky bez sáčku. V nabídce modelů je snadné se zmýlit. Abyste tomu předešli, doporučujeme vybrat si přístroj s nejlepším sacím výkonem, který vyhovuje vašim potřebám. Zvažte také hodnocení nejlepších modelů, které na trhu představují různí výrobci.

Síla vysavače

To může být pro mnoho spotřebitelů matoucí. Výrobci se totiž odvolávají na spotřebu energie. Pravděpodobně jste viděli čísla na kartonech vysavačů, napsaná pěkným, jasným stylem. Ne každý však udává sací výkon, a právě ten je klíčovým parametrem. Postačí stavební vysavač se sacím výkonem 250 W nebo více. Existuje „populární“ způsob výpočtu sacího výkonu. Základní myšlenkou je vzít 25 % udávaného příkonu, což je průměrná účinnost motoru vysavače. Výsledky se dokonce mohou zdát podobné skutečným, ale tato metoda má jen málo společného s realitou. Záleží na konkrétním motoru, ostatních součástech vysavače, kompatibilitě dílů, počtu a kvalitě filtrů a celkové kvalitě konstrukce. Není neobvyklé, že příkon je vysoký, ale sací výkon je při vysokém odběru proudu velmi slabý. Dalším nepřímým parametrem je vzduchový výkon (průtok vzduchu), který se měří v litrech za sekundu nebo v litrech za minutu. Tento parametr udává, kolik vzduchu dokáže vysavač nasát za jednotku času. Stavební vysavače mají obvykle kapacitu sběru prachu 30-50 litrů za sekundu. Profesionální modely mají vyšší hodnoty.

srovnání, stavebních, vysavačů, makita

Průměrný objem stavebního vysavače se pohybuje mezi 20 a 40 litry. Existují i objemnější modely, ale nejsou příliš rozšířené. Zastavme se u typů zásobníků na prach. Vysavače jsou převážně vybaveny sáčkem nebo nádobou. Mnoho moderních modelů kontejnerů nabízí také možnost látkového pytle. Tašky jsou k dispozici v papírové nebo látkové verzi. Papírové sáčky jsou na jedno použití a měly by se používat pouze na malé prachové částice. Stavební suť, zejména pokud obsahuje ostré částice, může sáček poškodit. Zřejmou nevýhodou papírových sáčků je, že jsou jednorázové a drahé. Originální příslušenství je vždy drahé a není samozřejmostí, že z levných no-name dílů vždy získáte kvalitní náhradu. Textilní pytel je opakovaně použitelný. Na rozdíl od papírových prachovek však nejsou vhodné pro jemný prach, protože prach může snadno proniknout skrz látku. Látkové tašky jsou samozřejmě k dispozici také v různých pevných nebo vícestěnných materiálech, ale zjistit, jak se bude taška chovat, vyžaduje trochu zkoušení a testování. Pozor si musíte dávat i na stavební suť: ostré částice mohou látku protrhnout. Papírové i látkové sáčky nejsou vhodné pro sběr tekutin. Sbírání mokrých odpadků také není nejvhodnějším použitím pytlů. Kontejnery jsou vhodné pro vysávání hrubého a vlhkého odpadu, ostrých částic a kapalin, ale ne pro jemný prach. Prachový sáček zabraňuje ucpání filtru, zatímco prachová nádoba čistí mnohem rychleji. Jak vidíme, neexistuje žádný univerzální vzorec. Je lepší mít vysavač, který obsahuje nádobu a prachový sáček, a také zásobu prachových sáčků různých typů.

Bort BAC-500-22

K čištění krbů a komínů

Profesionální žáruvzdorný vysavač s příkonem pouhých 500 W slouží k suchému vysávání popela a prachu. Všechny díly odolávají teplotám až 50 °C.

Díky speciální konstrukci a kovovému plášti je vhodný pro sběr odpadků a drobných nečistot. Mřížka zadržuje větší částice a jemný filtr zabraňuje emisím nejjemnějšího prachu, ale mají tendenci se rychle zanášet a vyžadují pravidelné čištění.

Konstruktéři navrhli vyprazdňování prachové nádoby tak, aby se zabránilo vysypání prachu a jeho vzlínání v daném okamžiku.

Líbí se nám kompaktní rozměry a nízká hmotnost tohoto specializovaného vysavače. Na druhou stranu jsou kabel a hadice příliš krátké na to, aby se daly použít pro běžné čištění.

Není k dispozici velké množství trysek, ale konektory jsou standardizované, takže můžete použít příslušenství z jiných vysavačů.

Bort BSS-1440-Pro

Ideální volba pro dílnu

Prostorná nádoba na prach a prodloužená délka hadice (4 m) umožňují instalovat vysavač napevno a zajistit si tak pohodlné pracoviště v dílně.

Funkce automatického vypnutí. skutečná funkce Bort. DustBuster je první volbou pro mobilní vysavač, který minimalizuje riziko předčasného selhání jednotky a snižuje spotřebu energie spotřebiče. K dispozici je integrovaná zásuvka s adaptérem pro připojení elektrického nářadí, kompletní sada trysek pro různé způsoby čištění, kompletní sada elektrických ochran.

Všestranné funkce umožňují suché i mokré čištění. Plastová kolečka slouží k pohybu vysavače při zatížení. Vysavače Bort mají velmi robustní prachové sáčky, které si zachovávají svou celistvost i při nejnáročnějším používání. Bohužel nejsou přiloženy žádné jednorázové sáčky na prach a bude obtížné najít jejich obdobu. Tašky si musíte objednat ve specializovaných obchodech.

READ  Co nelze provést před laserovým epilací

Z nevýhod stojí za zmínku nedostatečná pevnost připojení hadice k plastovému potrubí.

Hodnocení Top 10 podle KP

Náš žebříček otevírá vysavač od německé společnosti Bort. Tento model jsme vybrali na základě velmi dobrého poměru ceny a výkonu. Za prvé, tato jednotka je vybavena vysoce účinným čisticím filtrem HEPA. To je důležitý bod, pokud hodláte vysavač používat v obytné oblasti. Za druhé má velkou nádobu na prach o objemu 30 litrů; pro sběr prachu lze použít jak nádobu, tak sáček na prach. Za třetí, sací výkon modelu je 320 W. Za čtvrté, balení obsahuje spoustu dobrých příloh. U tohoto modelu výrobce neposkytl možnost připojení elektrického nářadí, ale domníváme se, že tato funkce není vždy nutná, i když by byla jistě velmi užitečná.

Velmi objemný vysavač od německé společnosti Fubag, která je známá jako výrobce profesionálního vybavení. Má velmi velkou kapacitu sběru prachu 60 litrů. Prach lze sbírat do pytlů nebo jej vysypávat přímo do odpadkového koše. Díky možnosti volby madla se vysavač snadno pohybuje, ale především je vybaven filtrem HEPA, takže je vhodnější pro domácí použití. Jasnou výhodou je integrovaná zásuvka a možnost synchronizace s elektrickým nářadím. Dobrou zprávou je, že se nevypíná synchronně s připojeným nářadím: po vypnutí elektrického nářadí běží vysavač ještě 10 sekund, aby posbíral zbytky nečistot. Pokud potřebujete velmi prostorný stroj, který lze používat nejen v dílně, ale i doma, pak můžete zvážit koupi tohoto modelu.

Klíčové vlastnosti

Profesionální vysavač od japonské společnosti Metabo Corporation. Kompaktní, ale výkonný model s kapacitou prachového sáčku 25 litrů. Integrovaná zásuvka umožňuje současné čištění s elektrickým nářadím a výrobce uvádí, že stroj může využívat až 2600 W výkonu. Je vybaven systémem rychlého ručního čištění filtrů PressClean, který lze aktivovat samostatným spínačem na stroji.

Extra velkokapacitní čistič s kapacitou prachového sáčku 100 litrů od čínské společnosti CROWN. U tohoto modelu se s tím často nesetkáte a není divu: za kapacitu musíte zaplatit velikostí a hmotností. A samozřejmě vysoké náklady. Přesto je ideální pro stacionární použití v dílnách, kde je třeba odstraňovat nečistoty například při práci s elektrickým nářadím. Spotřeba energie je také docela působivá, 3000 W, a výrobce neuvádí sací výkon. Nicméně podle toho, že je vysavač vybaven regulací výkonu, lze předpokládat, že sací výkon je zde v plném rozsahu. Vysavač není vybaven funkcí vyfukování.

Hlavní charakteristiky

Německá společnost Karcher je známá jako výrobce profesionálního vybavení, ale v levném segmentu pracuje také. WD 3 je na této úrovni a výrobce dokonce přidal do jeho názvu slovo Premium, ale nenechte se tím odradit. Tento vysavač pracuje ve dvou režimech čištění: suchém a mokrém, protože sáček slouží jako sběrač prachu. Dodává se s dobrým výběrem příslušenství, má zásuvku na nářadí a automaticky se zapíná po připojení nářadí.

Malý stavební vysavač od české firmy Hammer. Pravděpodobně jeden z nejkompaktnějších stavebních vysavačů, který váží méně než 6 kg, takže se snadno přenáší. Zároveň má poměrně objemnou nádobu na prach. 20 litrů. Můžete použít sáček nebo odpadky vysypat přímo do koše. Kabel a hadice jsou dostatečně dlouhé, abyste si mohli od vysavače odlepit ruce. Lze jej použít také společně s elektrickým nářadím.

Levný, ale praktický vysavač od americké společnosti Patriot. Charakteristickým rysem tohoto zařízení je, že sbírá nejen odpadky, ale i kapaliny. Vestavěná zásuvka umožňuje sbírat nečistoty při práci s jakýmkoli elektrickým nářadím. Zařízení je vybaveno systémem vícenásobného filtrování, takže je vhodné pro obytné oblasti.

Klíčové vlastnosti

Vysavač od ruského výrobce Enkor. Vyznačuje se velkou nádobou na prach, integrovanou zásuvkou pro současný provoz s elektrickým nářadím a robustním železným krytem. Pro suché a bodové čištění výrobce doporučuje sáček a pro všechno ostatní koš. Pohodlí při práci přidá také dlouhá hadice.

Cenově výhodné zařízení od společnosti Bort. Tento výrobek se vyznačuje železným tělem, které je pro rozpočtový segment velmi dobré, a objemnou nádobou na prach 25 litrů. Sáček jako sběrač prachu však není pro stavební vysavač tím nejlepším řešením. Vysavač také funguje na vysávání a má mokrý režim.

Hodnocení stavebních vysavačů

Prvním kritériem výběru je pověst a spolehlivost výrobce, dále je třeba posoudit navrhované výrobky podle technických, funkčních a výkonnostních charakteristik. Při sestavování žebříčku stavebních vysavačů brali odborníci v úvahu následující parametry:

 • Označení s přihlédnutím k činnostem řemeslníka;
 • Síla a výkon;
 • Typy filtrů pro zachytávání nečistot;
 • Kapacita sáčku nebo koše;
 • vysavač;
 • Více funkcí.

Může pomoci vybrat nejlepší stavební vysavač recenze zanechané profesionálními nebo domácími řemeslníky na různé značky a modely. Odborníci brali v úvahu jak kladné, tak záporné názory, stejně jako vyváženost důležitých kritérií, jako je cena a kvalita.

Top 8 nejlepších vysavačů Makita

Z hlediska popularity a prodejů vedou vertikální modely s nízkou spotřebou energie pro domácnosti. to je to, co se dostalo na přední příčky. Uživatelé však uznávají i výhody jiných typů vysavačů, proto se podívejme i na jejich vlastnosti.

READ  Kuchyňské odsavače par v klasickém stylu

Na prvním místě je model DCL181FZ

Šikovný, kompaktní, univerzální model: vhodný pro úklid domácnosti i vysávání v autosalonech. Neprovádí čisticí funkce, ale to je vlastnost všech vertikálních/ručních přístrojů Makita. Provoz na baterie, jeden cyklus pouze 20 minut.

srovnání, stavebních, vysavačů, makita

Malý odpadkový koš. malý, dostatečný pro každodenní úklid. Pokud ji pravidelně uklízíte, kapacita je pro „dvojku“ zcela dostačující. Je vybaven štěrbinovou hubicí, která pomáhá dosáhnout pod nábytek v rozích a vzdálenějších koutech.

 • typ. ruční;
 • čištění. suché, cyklon 0,65 l;
 • Baterie ano;
 • Přídavné trysky. 1 kus;
 • sací výkon 30W;
 • Váží 1,2 kg;
 • šňůra. ne.

Díky své lehkosti a malým rozměrům je tento dvourychlostní spotřebič běžným pomocníkem v domácnosti: rychle uklidí nečistoty v předsíni, drobky rozsypané na podlaze v kuchyni a prach z knih na policích. Pracuje zodpovědně, do oprav se pouští jen zřídka.

Hlavní nevýhoda. vybavení. Uživatelé nejsou spokojeni s tím, že je nutné baterii a nabíječku kupovat zvlášť, stejně jako předfiltr.

Místo č. 2. CL106FDZ

Model podobný prvnímu modelu. Tento model má však některé technické rozdíly ve velikosti, například o něco vyšší výkon, ale menší sběrný koš.

Prodává se bez baterie a nabíječky. tyto díly je třeba zakoupit zvlášť. Kvalita čištění je však pro zákazníky uspokojivá, jen nedostatečně vybavená jednotka nakonec stojí více.

 • typ. ruční;
 • Vysávání. suché, cyklon 0,60 litru;
 • napájení z baterie. ano;
 • další nástavce. 1 kus;
 • výkonné odsávání 32 W;
 • hmotnost 1,0 kg;
 • šňůra. ne.

Lehký a snadno použitelný model se hodí pro všechny, kteří rádi uklízejí rychle a bez zbytečných příprav. Děti si oblíbily bezdrátové zařízení, které pomáhá jejich příbuzným s domácími pracemi. Kvalita zařízení je vynikající, všechny komponenty jsou bezpečné a bezúdržbové.

Nevýhoda je stejná jako u jeho předchůdce. nedostatečná výbava. Vzhledem k velikosti prachového sáčku není vhodný pro velmi znečištěné místnosti. Pokud však uklízíte denně a zvyknete si na neustálé vysávání, můžete si pořídit i velký byt.

Místo č. 3. VC2512L

Malý stavební vysavač pro mokré a suché vysávání. Kompaktní rozměry navzdory svému výkonu. VC2512L lze použít jako jednotku pro odsávání prachu při práci s elektrickým nářadím. včetně automatického zapnutí.

Přístroj je dobře vybaven: plastový a textilní sáček, upevnění na trubky, univerzální a štěrbinová hubice, dvě trubky, koncovka hadice s regulátorem tahu.

Automatický systém čištění filtru. PushClean, vestavěná zásuvka pro elektrické nářadí a funkce ofukování.

 • typ. normální;
 • Taška má 25litrovou nádrž na suché i mokré čištění;
 • dobíjecí baterie. ne;
 • přídavné trysky. 4 trysky;
 • výkon 1000 W;
 • hmotnost. 8 kg;
 • šňůra. 5m.

Vhodné pro stavební odpad s třídou prašnosti L. měkké dřevo, grafit, imitace kamene a další netoxické, nezávadné materiály.

Uživatelé jsou s nákupem spokojeni. cena ospravedlňuje funkčnost a výkon technologie. Někteří tvrdí, že držák na trubky není příliš praktický, žádné zpožděné vypnutí. čistič se vypíná s elektrickým nářadím.

Místo #4. CL100DW

Jeden z nejpohodlnějších a nejlehčích modelů-transformátorů. od předchozích se liší designem. bílou barvou. Pracuje při výkonu 20 litrů za sekundu, pro malé množství prachu. nádoba na prach 0,6 litru.

Díky svým konstrukčním výhodám je vhodný pro čištění nábytku, spíží a dokonce i stropu. obsahuje plastový prodlužovací kabel. Jeden cyklus trvá 12 minut, ale dobíjení je stejně rychlé. trvá méně než hodinu.

 • typ. ruční vertikální;
 • čištění. suché, cyklon 0,60 l;
 • dobíjecí baterie. ano;
 • přídavné trysky. 1 kus;
 • sací výkon 14 W;
 • hmotnost 0,9 kg;
 • šňůra. ne.

Uživatelům se líbí, že tak malé zařízení má dobrý výkon. Snadné skladování a přeprava. Snadno se vejde do skříně nebo za dveře v domácnosti. Velké plus. jemný filtr.

Nevýhodou tohoto modelu je způsob nabíjení baterie. Musí se vyjmout a vložit do nabíječky; modely s podstavcem jsou považovány za pohodlnější.

Spot #5. CL104DWYX

Patří do kategorie automobilových transformátorů, které mohou být užitečné i v domácnosti. Přístroj s dlouhou rukojetí se rychle přemění na malé zařízení, které je vhodnější pro práci s prachem v autosalonu. Provoz na baterie, ale ne na dlouho. 15-30 minut; provozní doba závisí na zvoleném výkonu. 5 W nebo 14 W.

Vysavač CL104DWYX je vybaven cyklónovou technologií proudění vzduchu a nádobou na prach dostatečně velkou na to, aby se vešla do dvoupokojového bytu. Kompozitní sací trubice, dodává se s Li-Ion baterií a nabíječkou.

 • typ. ruční vertikální;
 • čištění. suchý, 0,50litrový cyklónový filtr;
 • Dobíjecí baterie;
 • Přídavné nástavce. štěrbinová hubice, standardní hubice;
 • Vysavač má sací výkon 20 W;
 • hmotnost. 1,1 kg;
 • šňůra. ne.

Uživatelé jsou spokojeni s kompaktností přístroje, dostupností ovládání výkonu na rukojeti, indikátorem naplnění zásobníku na prach. Prostorově úsporná věžová jednotka, kterou lze uložit do skříně. Ideální pro malé místnosti.

Na čem závisí účinnost stavebního vysavače?

Výkon

Výrobci uvádějí dva příkony: spotřební a sací výkon. Spotřeba energie udává, kolik elektřiny vysavač potřebuje k provozu, a sací výkon udává jeho schopnost sbírat nečistoty různých velikostí a skupenství. U těchto modelů věnujte při rozhodování o koupi vysavače větší pozornost druhému faktoru.

Motor

Pro typ výkonu mohou být vysavače elektrické. hmotnost 1,1 kg; nebo. Napájení ze sítě 220 nebo 380 V. Nebo na baterie. pro ty, kteří používají baterii.

READ  Jaký je maximální sací výkon vysavačů?

Akumulátorové modely vysavačů jsou ideální pro použití bez elektrické energie v okolí. Výrobci dodávají baterie jak pro přenosné kompaktní zařízení, tak pro stojanový vysavač s velkou nádrží.

Pokud máte v domácnosti zařízení jedné značky, vyplatí se zjistit kompatibilitu baterií mezi vysavačem a jiným nástrojem. Kompatibilita baterií mezi zařízeními umožňuje vyměnit vybitou nebo poškozenou baterii bez nutnosti nákupu nové.

Vysavače s dobíjecí baterií jsou užitečné pro úklid malých, lehce znečištěných ploch a míst, protože životnost baterie je ve srovnání s kabelovými elektromotory velmi omezená.

srovnání, stavebních, vysavačů, makita

Vysavače jsou vybaveny asynchronními nebo kolektorovými elektromotory.

Pohyb magnetických polí, která se vytvářejí v rotoru a stratoru při přiložení napětí. Takový motor přenáší napětí bezkartáčovým způsobem, takže jeho hlavní výhodou bude trvanlivost a schopnost pracovat po dlouhou dobu bez oprav. Indukční motory se používají ve špičkových vysavačích, které zachycují hořlavé částice. Protože jejich princip fungování zabraňuje tření dílů o sebe a následnému jiskření.

Sběrné motory s obtokem

Rozsah použití stavebních vysavačů se neomezuje pouze na sběr hořlavých částic. Často se používají v místech s velkým množstvím prachu, nečistot a vlhkosti. V náročných podmínkách je důležité chránit motor před vnějšími vlivy.

Tuto ochranu zajišťuje funkce bypass. Jsou vybaveny sběrnými motory, které pracují třením štětin kartáčové sběrné soupravy o kovovou desku.

Pokud hrozí nebezpečí přehřátí nebo vniknutí vlhkosti do motoru, bypass motor vypne a ochrání ho před poškozením. Vysavače s touto funkcí jsou proto vhodnější pro použití na velkých staveništích a v průmyslu.

Ochrana duševního vlastnictví

U modelů vysavačů, které pracují ve vlhkém prostředí nebo sbírají výbušný odpad, udávají výrobci stupeň ochrany. Označuje se latinskými písmeny IP (Ingress Protection) a dvěma číslicemi. První z nich označuje stupeň ochrany proti prachu 0. 6, druhou je odolnost proti vlhkosti v rozmezí 0 až 8. Čím vyšší číslo, tím vyšší úroveň ochrany. Například pro výbušné částice se doporučuje vyšší stupeň krytí než IP54.

Objem a typy nádobek na prach

Kvalita nádoby na prach ovlivňuje schopnost vysavače zachytit určité typy částic. Objem prachových nádob stavebních vysavačů se pohybuje od 5-15 litrů u malých modelů až po 100 litrů u průmyslových modelů.

Papírové sáčky

Papírové sáčky jsou dostatečně husté, aby zachytily jemné částice (do 0,3 μm), čímž se snižuje četnost výměny filtrů. Proto se používá v průmyslu, kde je vzduch znečištěn jemnými prachovými částicemi. Sáček, který je pevný a odolný proti vlhkosti, však není dostatečně pevný na to, aby pojmul skleněné střepy, betonové třísky, vodu nebo mokré kusy papíru. Také papírové výrobky je třeba po naplnění vyměnit, a proto je třeba proces čištění zastavit. To vede k další nevýhodě: nízké ekonomické efektivitě.

srovnání, stavebních, vysavačů, makita

Textilní tašky

Látkové sáčky jsou na rozdíl od papírových sáčků určeny k opakovanému použití. Jakmile jsou plné, lze je vyjmout, vyčistit a znovu použít. Čištění sáčku je časově náročné a vytváří velké množství prachu, ale v případě velkého objemu práce je to lepší varianta než papírové sáčky. Tkanina je odolnější vůči hrubým částicím, ale nedokáže pojmout velké kusy odpadků. Látkový sáček se stejně jako papírový sáček vlivem ostrých střepů a hrubých drobků roztrhne. Hustota textilního sáčku by rovněž nestačila k zachycení nejjemnějších částic.

Kontejnery

Kontejnery jsou nejsilnější nádobou na prach. Jsou vyrobeny z plastu nebo kovu. Objem nádoby je dostatečný pro shromáždění až 90-100 litrů stavebního odpadu v závislosti na deklarované kapacitě. Takové kontejnery se instalují do cyklonových jednotek s vysokým sáním, kde se odpad shromažďuje v zásobníku pomocí odstředivé síly. Kontejnery jsou schopné shromažďovat betonové zbytky a vyschlé stavební směsi, sklo a vlhký odpad. Nevýhodou zásobníků je neschopnost zachytit jemné částice, proto jsou zásobníkové odlučovače prachu vybaveny přídavnými filtry k čištění odsávaného vzduchu.

Systém filtrace vzduchu

Aby se zabránilo vzniku částic nebo zbytků škodlivých látek, jsou vysavače vybaveny filtry. Funkci filtru částečně přebírá odlučovač prachu, ale průtok vzduchu může být vyšší, než je nutné. Pro čištění vyfukovaného vzduchu od malých částic jsou filtry vyrobeny z nylonu, který zadržuje jemný prach, nebo z puliuritanu, který si poradí s kapalinami. Nejefektivnější způsob, jak to udělat, je však pomocí. HEPA a vodní filtry.

Karcher WD 2

Při výběru nejlepšího levného stavebního vysavače byste měli věnovat pozornost cenově výhodnému modelu Karcher. Díky skromnému balení má vysoký výkon a je vybaven poměrně velkým košem na odpadky. 12litrové zařízení WD 2 je dostatečně výkonné na čištění velkých ploch po renovacích a dokáže posbírat i velké nečistoty a kusy betonu.

Model Kercher se vyznačuje snadnou obsluhou, příznivou cenou a dobrým výkonem. Za zmínku stojí také spolehlivost vysavače. Při provozu sice vydává velký hluk a nádoba se špatně vyprazdňuje. tuto nevýhodu však lze kompenzovat použitím papírových sáčků.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS