Ventilátor PSU se netočí

Proč se ventilátor v napájecím zdroji netočí. Proč se ventilátor zdroje přestane točit. Základní požadavky na ventilátor

Mnoho potenciálních zákazníků na trhu s počítačovými komponenty je znepokojeno skutečností, že v obchodech nemohou najít chladič napájecího zdroje. Zde je jeden pro váš procesor, grafickou kartu, skříň, pevný disk. prosím, a není tam nic pro PSU. To vypadá velmi podivně a je zdrojem mnoha negativních emocí, soudě podle recenzí uživatelů. Nemusíte se však nechat zklamat. Každý odborník vám řekne, že PSU má normální chladič šasi. Jediným rozdílem může být velikost. 120, 80, 60 nebo 40 milimetrů. Mimochodem, každý uživatel se o tom může přesvědčit sám, když rozebere svůj PSU.

Příčiny selhání chladicího systému napájecího zdroje

Nebo spíše jsou klíčovým prvkem pro zajištění dlouhé životnosti všech komponent: neustálé tepelné namáhání hardwarové komponenty se rovná zkrácení její průměrné životnosti. Podívejme se tedy na to, jak vybírat ventilátory, jaké parametry je třeba zohlednit a jak se chránit před nepříjemnou vlastností, která je vlastní všem zvukům šířeným vzduchem: hlukem.

Jedná se o takzvané tachometrické ventilátory a přídavný kabel umožňuje základní desce ovládat a v některých případech měnit otáčky ventilátoru. Ventilátory s otáčkoměrem jsou obvykle o něco dražší, ale nabízejí další výhodu v podobě možnosti sledovat rychlost otáčení a být upozorněn v případě přerušení.

Zaměření tohoto článku. ventilátor počítačového zdroje. Čtenář se může seznámit nejen s hodnotnými modely, jejich popisem a fotografiemi, ale také s údržbou nefunkčního chladicího systému. V 90 % případů totiž není třeba ventilátor vůbec vyměňovat, stačí ho jen trochu vyčistit.

Hlučný chladič počítače

Pokud si vám uživatel stěžuje, že je jeho počítač hlučný, existují ve skutečnosti pouze dva typy komponent, které mohou tento hluk způsobovat: disky a ventilátory chlazení. Ve většině případů však zjistíte, že hluk způsobuje jeden z ventilátorů chlazení uvnitř počítače. Většina počítačů má tři chladicí ventilátory, jeden uvnitř napájecího zdroje, jeden na samotné skříni a jeden na procesoru. Každý z těchto chladicích ventilátorů je samozřejmě navržen tak, aby udržoval celý systém co nejchladnější tím, že vytváří konstantní proudění vzduchu uvnitř skříně, které nasává chladný vzduch, zatímco horký vzduch proudí dovnitř.

Pokud některý z těchto ventilátorů selže, může dojít k přehřátí systému a následnému. Nejdříve vás tedy napadne vyměnit hlučný ventilátor. Ačkoli se jedná o poměrně jednoduchou operaci, není vždy nutné. V mnoha případech chladič potřebuje pouze jednu kapku oleje.

Ventilátor v napájecím zdroji nefunguje

Dnešní téma je poměrně jednoduché: co dělat, když nefunguje ventilátor napájecího zdroje počítače? Především. V tomto stavu byste ho nikdy neměli nechávat! Pokud nefunguje ventilátor (napájecího zdroje nebo procesoru, grafické karty a dalších komponent). musíte to znovu zprovoznit 🙂

Pokud je konstrukce zařízení vybavena ventilátorem (aktivní chladicí systém), má to svůj důvod. Konkrétně. aktivně chladí chladiče horkých čipů a komponent. V tomto případě platí pravidlo: „Funguje to. nedotýkejte se!“ není dobré.

Nefunkční ventilátor napájecího zdroje (nebo jakékoli jiné součásti) může totiž nakonec vést k přehřátí celé jednotky a v důsledku toho k. porucha jednotky. Nezapomínejte, že komponenty, které se dlouhodobě přehřívají, rychle ztrácejí svou životnost. To platí zejména pro elektrolytické kondenzátory v napájecím zdroji počítače.

Dnes se tedy společně podíváme na dva problémy, které mají stejné řešení. Problémy jsou následující:

Jak jsme řekli, existuje pouze jedno řešení. Vyjměte napájecí zdroj, rozeberte jej a namažte ventilátor. Obvykle je to způsobeno vniknutím prachu do ložiska nebo jednoduše (časem) mazivem aplikovaným z výroby.

Začněme s opravou! Nejprve je třeba sejmout boční kryt systémové jednotky:

Všimněte si polohy krycího panelu základní desky (označeného obdélníkem). To je. Strana systémové jednotky, ke které je připojena základní deska, takže. Musíme odstranit kryt na opačné straně.

Možná není nutné to podrobně vysvětlovat, ale vzpomněl jsem si na telefonický rozhovor s kamarádem, který se podle mých rad snažil rozebrat svůj počítač. První náznak se objevil, když jsem mu řekl, že musím sundat boční kryt: „Je to vypnuté, je to tam. železná stěna!“ 🙂

Pokračovat na. Položme naši systémovou jednotku na bok (bude to pohodlnější) a podívejme se na chystané práce blíže:

Červeně jsou označeny napájecí konektory vedoucí ze skříně k základní desce a dalším zařízením počítače. Budeme je muset všechny odpojit.

Upozornění: konektory umístěné přímo na základní desce mají speciální plastové karabiny, které zajišťují jejich polohu v patici. Je třeba je nahoře ohnout prstem a poté konektor vyjmout z desky.

READ  Jak si vybrat výkonný ventilátor do domácnosti

Tip: Chcete-li snadno odpojit napájecí zdroj od jednotky, zvedněte konektor mírně nahoru.

Po odpojení všech napájecích kabelů musíme odstranit čtyři šrouby ze zadní části systémové jednotky. Ty jsou zobrazeny na fotografii níže:

Poté již můžete vytáhnout napájecí zdroj z pouzdra. Ve spodní části má další čtyři malé šrouby, které drží ochranný kryt na svém místě:

Odšroubujte je také. Zvedněte uvolněnou část krytu a pozorujte pod ní zhruba tento obrázek:

Na pravé straně je ventilátor napájecího zdroje, který se netočí. Co dalšího zde můžeme vidět? Výše (zelená). řídicí deska měnící střídavé napětí 200 V (ze zásuvky) na stejnosměrné napětí 12, 5 a 3 V (uvnitř počítače). O něco níže vlevo. dva hliníkové chladiče chladicího systému napájecího zdroje. Pod stránkou. Kondenzátory a tlumivky systému ochrany a stabilizace napětí.

V této fázi je velmi žádoucí vyfoukat prach z PSU vysavačem (nastaveným na vyfukování) nebo případně. speciální nádobu se stlačeným vzduchem.

Pokračování. Nyní musíme odstranit ventilátor napájecího zdroje. Otočte jej směrem k sobě a uvidíte čtyři upevňovací šrouby.

Mřížka na zdroji PSU může být odstraněna nebo může být součástí samotné skříně. V našem případě se jedná o samostatnou položku. Po vytažení šroubů jsme se dostali k tomu hlavnímu. Dostali jsme se k nefunkčnímu ventilátoru napájecího zdroje!

Vezmeme ji do dlaně (je možné, že v této fázi je třeba přiložit měkký kartáček na odstranění prachu z povrchu nebo použít vatu s kolínskou) a všimneme si barevného kulatého štítku u drátů. Na fotografii výše je vidět uprostřed pod ochrannou mřížkou. Jak už asi tušíte, je to víc než jen estetická funkce.

Jen abyste se ujistili. Zvedněte jeho okraj a odklopte jej (ne až na doraz).

Pod ním se nachází „zátka“ z gumy nebo. z plastu. Ta a „nálepka“ (samotná nálepka) slouží jako překážka, která brání pronikání prachu do ložiska ventilátoru.

Pokud je „zátka“ vyrobena z gumy, nemělo by být příliš obtížné ji odstranit, ale pokud se setkáte s plastovou zátkou, budete k jejímu odstranění muset použít něco tenkého a pevného (ideální je jehla).

A potom potřebujeme něco, co nám pomůže, když ventilátor PSU nefunguje. To je. běžný strojní olej. V tomto případě. olej pro šicí stroje, lidově nazývaný „vřetenový olej“. Bez problémů ho najdete v železářstvích.

Odstraňte víčko, odřízněte část plastu pod ním a vytlačte malé množství na upevňovací kroužek ventilátoru systémové jednotky, jak je znázorněno na fotografii níže.

Proč musíte vyměnit chladič?

Chladiče na napájecích zdrojích jsou skutečně jejich důležitou součástí. Zdroj PSU má tendenci se zahřívat mnohem více než mnoho jiných komponent počítače, takže jeho chlazení je kritickým problémem.

Nejčastější stížností však je, že nefunguje ventilátor zdroje, ani procesoru, ani grafické karty. Ne na procesoru nebo grafické kartě, ale na zdroji napájení. Proč tak? Příčiny jsou následující:

 • Zvýšené opotřebení dílů. Zdroj musí dodávat veškerou elektřinu do počítače a přebírá hlavní část zátěže. Přijímá, přeměňuje, rozvádí, chrání Chladicí systém tedy musí pracovat proti opotřebení.
 • Snaha výrobce ušetřit peníze. Vtipné je, že i u moderních modelů existují levné čínské zdroje s velmi malým výkonem. To často způsobuje, že slyšíte trhavé zvuky. Pokud ovšem není navržen pro vysoký výkon, nevydrží dlouho.
 • Nesprávná operace. Uživatelé často ani nepřemýšlejí o tom, jaký napájecí zdroj mají ve svých zařízeních. Na zvýšenou hlučnost, pokud je patrná, si rychle zvyknete. Na výstupu dochází životnost a velmi brzy nebudete slyšet bzučení, na které jste byli zvyklí.

Všechny tyto příčiny dohromady způsobují, že ventilátor PSU nefunguje. Co však v této situaci dělat?? Odpověď je jednoduchá.

Chladič se netočí. Co dělat?

Pokud odstraníte pohyblivou část ventilátoru, uvidíte nejen nedostatek maziva, ale i poměrně viskózní složení, které se vytvořilo z maziva a malých částic odpadních materiálů: plastů, izolace vodičů statoru a prachu. Nejprve důkladně očistěte všechny vnitřní části chladiče od této směsi. Poté je nutné na místa, kde dochází ke skluzu pohyblivých částí ventilátoru, kápnout strojní olej (stačí olej pro šicí stroje). Poté namontujte chladič na jeho místo.

Výsledek vás příjemně překvapí: Chladič funguje a pracuje mnohem tišeji než ostatní ventilátory v chladicím systému počítače. Využijte okamžik, zkontrolujte ostatní součásti chladicího systému počítače, někdy se chladič na zadní stěně netočí a jiné ventilátory. Jistě také pracovaly po dostatečně dlouhou dobu a mohou kdykoli selhat.

Jak opravit chladič notebooku

Pokud se ventilátor notebooku neustále vypíná a nefunguje správně, jedná se o velmi závažný problém. Když chladicí systém přestane fungovat, zařízení se přehřeje, což může vést k poruše, přestože má zabudovanou ochranu, která zařízení vypne, když dosáhne kritické teploty. Dále zvažte, co dělat, když se ventilátor netočí, a proč jednotka nemusí po zapnutí správně fungovat.

Hlavní příčiny zastavení ventilátoru

Důvodů, proč chladič notebooku přestane fungovat nebo se přerušovaně vypíná, může být více. Uveďme si ty hlavní:

 • Silné znečištění. To může způsobit, že notebook při okamžitém zapnutí vydává hlasitý zvuk, dokonce chrastí, a někdy se ventilátor jednoduše zastaví.
 • Porucha samotného prvku, kterou můžete také diagnostikovat (viz níže).
 • Porucha součástí základní desky, které jsou zodpovědné za otáčení lopatek.
READ  Jak nainstalovat plynový panel

Než však zařízení rozeberete a provedete další složité operace, ujistěte se, že nedostatek hluku lopatek není způsoben objektivními příčinami. Nainstalujte si malý nástroj (například Core Temp), který zobrazuje teplotu procesoru v reálném čase.

U některých modelů je hodnota, při které se chladič automaticky vypne, poměrně vysoká, přibližně 45 stupňů. Je to z důvodu snížení hlučnosti notebooku a v žádném případě se nejedná o poruchu. Pokud se zařízení zastaví při vyšších teplotách, znamená to okamžitý problém s hardwarem nebo softwarem.

Rozebrání notebooku pro přístup k chladicímu systému

Chcete-li získat přístup k chladicímu systému, musíte notebook rozebrat. Ve většině případů funguje přibližně stejný postup, ale demontáž některých položek se může u jednotlivých modelů lišit. Například u moderních notebooků je klávesnice obvykle připevněna k určenému panelu pomocí plastových západek. U některých zařízení však může být přišroubován k hornímu i zadnímu krytu.

Ve většině případů je však postup demontáže následující:

 • Vypněte notebook, odpojte jej od adaptéru a vyjměte baterii.
 • Na zadním krytu vyšroubujte všechny šrouby. V této fázi musíte dávat pozor, abyste nevynechali žádný z upevňovacích prvků, tj. к. šrouby mohou být ukryty v prostoru pro baterie.
 • Vyjměte optickou jednotku, jednotku pevného disku, odpojte zadní kryt.
 • Odpojte všechny přístupné kabely a odbočky a poté můžete ventilátor vyjmout a vyčistit.

Pokud je chladič silně znečištěný, je třeba vyčistit celý chladicí systém najednou a vyjmout chladič. Vezměte prosím na vědomí, že v tomto případě je při opětovné montáži notebooku potřeba nová termální pasta a případně i nové termální podložky. Jinak po zapnutí notebooku i s čistým chladicím systémem zjistíte, že se nepřestal přehřívat.

Co dělat s ventilátorem po demontáži

 • Chladič je jednoduše příliš hlučný, takže vás vůbec neochladí. Je třeba jej vyčistit a promazat.
 • Vůbec to nefunguje. V takovém případě proveďte další diagnostiku.

Zde je podrobný popis, jak to všechno provést.

Demontáž a čištění chladiče

Všimněte si, že demontovat a čistit můžete pouze t. н. Skládací chladič. ne všechny notebooky tento typ používají. Přesto se podívejme, jak to lze provést:

 • Opatrně odlepte nálepku ze střední části lopatek (nevyhazujte ji);
 • Pokud je osa nože pod nálepkou ihned vidět, kápněte na ni trochu strojního nebo šicího oleje;
 • Pokud na tomto místě najdete plastový nebo gumový uzávěr, odklopte jej ostrým předmětem a odstraňte;
 • Poté odstraňte plastový pojistný kroužek a těsnění z hřídele otáčení a vyjměte hřídel s lopatkami;
 • Vyčistěte a namažte kovové vřeteno a nakapejte stejné mazivo do otvoru v krytu, kde je umístěno.

Dalším krokem je opětovná montáž ventilátoru v opačném pořadí a kontrola, zda se ventilátor okamžitě nezastaví a snadno se otáčí. Poté by měl problém se samovolným vypínáním zařízení zmizet.

Zkontrolujte, zda je ventilátor funkční

V případě pochybností o správné funkci přístroje můžete provést autodiagnostický test. K tomu potřebujete znát účel páčky, která ji spojuje se základní deskou. Jsou celkem tři:

 • červené barvy a nepřetržitě napájí chladič stejnosměrným napětím 5 V;
 • bílá, která řídí rychlost otáčení lopatek a dodává přídavné napětí 0 až 3 V (při nule je vypnutá);
 • černá. zem.

Znáte-li tyto parametry, můžete zařízení otestovat zapnutím externího stejnosměrného napájení. Pokud se ventilátor po připojení napájení nerozběhne, znamená to, že je servopohon vadný a je třeba vyměnit motor nebo celou jednotku.

Ventilátory na grafické kartě se netočí

Někdy je obtížné si všimnout, že na chladicím systému grafického adaptéru přestal fungovat jeden nebo více knoflíků, protože veškeré počítačové vybavení je umístěno v uzavřené skříni. V tomto případě můžeme mít podezření, že něco není v pořádku, až když se objeví přehřívání karty doprovázené poruchami.

Po otevření skříně se ukáže, že po stisknutí tlačítka „Power“ se ventilátory na chladiči grafické karty nespustí. K tomu dochází také při prvním testovacím spuštění nainstalovaného zařízení. Přečtěte si více o tom, proč se chladicí systém chová tímto způsobem.

OPRAVA POČÍTAČOVÉHO ZDROJE

V tomto článku se budu věnovat základům oprav počítačových spínaných zdrojů standardu ATX. Je to jeden z mých prvních článků a napsal jsem ho asi před pěti lety, takže ho prosím nesuďte příliš přísně.

Bezpečnostní opatření.Opravy spínaných zdrojů jsou nebezpečné, zejména pokud se problém týká horké strany zdroje. Proto je nejlepší postupovat opatrně a beze spěchu a dávat pozor, abyste proces neuspěchali.

Výkonové kondenzátory mohou dlouho udržet náboj, proto se jich nedotýkejte holýma rukama bezprostředně po odpojení napájení. Nikdy se nedotýkejte desky nebo chladičů, když je zdroj zapojen do sítě.

Abyste se vyhnuli ohňostroji a udrželi články naživu, měli byste místo pojistky připájet 100wattovou žárovku. Pokud se kontrolka rozsvěcuje a zhasíná, když je zdroj zapojen, je vše v pořádku, ale pokud se kontrolka rozsvěcuje a zhasíná, je někde zkrat.

Po opravě udržujte zdroj napájení mimo dosah snadno zápalných materiálů.

READ  Lo na vaření, co znamená

Pájka, pájka, tavidlo. Doporučuje se pájecí stanice s regulací výkonu nebo dvojice páječek různých výkonů. K odpájení tranzistorů a diod, které jsou na chladičích, a také transformátorů a cívek je zapotřebí výkonná pájka. Pro pájení drobných předmětů používejte malou páječku.Odsávání pájky a/nebo opletu. Používá se k odstraňování pájky.ŠroubovákPilový šroubovák. Slouží k odstranění plastových svorek, které drží vodiče pohromadě.MultimetrPinzeta100W žárovkaČistý benzin nebo líh. Používá se k odstraňování stop po pájení z desek.Nastavení napájení.

Rychlý pohled na to, co můžeme vidět, když otevřeme napájecí zdroj.

Vnitřní vyobrazení systémového napájecího zdroje ATX

A. diodový můstek, slouží k přeměně střídavého proudu na stejnosměrný

B. výkonové kondenzátory, slouží k vyhlazení vstupního napětí

Mezi body B a C je chladič, kde jsou umístěny vypínače napájení

C. pulzní transformátor, slouží k vytvoření požadovaného jmenovitého napětí a ke galvanickému oddělení

mezi C a D je chladič, na kterém jsou umístěny diody usměrňovače výstupního napětí

ventilátor, netočí

D je clusterová stabilizační tlumivka (CGC), která se používá k vyhlazení šumu na výstupech

E. výstupní filtrační kondenzátory, které slouží kvyhlazení rušení na výstupu

Rozložení vývodů 24kolíkového konektoru a měření napětí.

Pro diagnostiku zdroje potřebujeme znát piny konektoru ATX. Než začnete s opravou, měli byste zkontrolovat pohotovostní napětí, na obrázku je tento kontakt označen modrým 5V SB, obvykle je to fialový vodič. Pokud je pohotovostní režim v pořádku, zkontrolujte, zda je přítomen signál POWER GOOD (5 V), na obrázku je označen šedě, PW-OK. Dobrý stav napájení se objeví pouze při zapnutém zdroji napájení. Zkratujte zelený a černý vodič ke startovacímu PSU, jak je znázorněno na obrázku. Pokud je PG přítomen, je pravděpodobné, že napájení již bylo spuštěno, a je třeba zkontrolovat ostatní napětí. Všimněte si, že výstupní napětí se mění v závislosti na zátěži. Pokud tedy na žlutém kabelu vidíte 13 voltů, nemějte obavy. Je pravděpodobné, že se při zatížení ustálí na obvyklých 12 voltech.

Pokud máte problém na horké straně a chcete tam měřit napětí, je třeba všechna měření provádět od společné země, tedy od mínusu diodového můstku nebo výkonových kondenzátorů.

Nejprve je třeba otevřít zdroj napájení a provést vizuální kontrolu.

Pokud je zdroj PSU zaprášený, vyčistěte jej. Zkontrolujte, zda se ventilátor otáčí, pokud ano, je to s největší pravděpodobností příčinou poruchy PSU. V takovém případě se podívejte na diodové sestavy a DGS. Právě ty jsou nejnáchylnější k poruchám z důvodu přehřátí.

Poté zkoumáme, zda nejsou v PSU vypálené prvky, ztmavlé teplotou textolitu, vyhořelé kondenzátory, zuhelnatělá izolace DGS, potrhané dráhy a vodiče.

ventilátor, netočí

Před otevřením napájecího zdroje můžete zkusit zdroj zapnout, abyste si byli jisti diagnózou. Správná diagnóza je polovina úspěchu.

PSU se nespustí, žádné pohotovostní napětí PSU se nespustí, ale je přítomno pohotovostní napětí. Žádný signál PG.PSU přechází do ochrany, PSU funguje, ale zapáchá.Přepětí nebo podpětí na výstupní straněPojistka.

Pokud najdete přepálenou pojistku, není třeba spěchat s její výměnou a zapnutím zdroje. V 90 % případů není přepálená pojistka příčinou, ale důsledkem. Pokud ano, zkontrolujte vysokonapěťovou část zdroje, konkrétně diodový můstek, výkonové tranzistory a napájecí kabeláž.

Varistor má chránit napájecí zdroj před impulsními zvuky. Při výskytu vysokého napěťového impulzu odpor varistoru prudce klesne na zlomek ohmu a stíní zátěž, čímž ji chrání a odvádí absorbovanou energii ve formě tepla. Při přepětí v síti varistor náhle sníží svůj odpor a zvýšený proud jím protékající přepálí pojistku. Ostatní součásti napájecího zdroje zůstávají nedotčené.

Varistor selže například v důsledku přepětí způsobeného bouřkou. Varistory mohou selhat také v případě, že jste neúmyslně přepnuli zdroj napájení na 110 V provoz. Vadný varistor lze obvykle snadno rozpoznat. Má tendenci černat a štěpit se a okolní komponenty mají tendenci tvořit saze. Obvykle se pojistka vyhodí spolu s varistorem. Pojistku lze vyměnit až po výměně varistoru a kontrole zbytku primárního obvodu.

Diodový můstekDiodový můstek je sestava diod nebo 4 diod vedle sebe. Zkontrolujte diodový můstek, aniž byste jej odpájeli, a vyzkoušejte každou diodu v přímém a zpětném směru. Úbytek napětí v přímém směru musí být přibližně 500 mV a ve zpětném směru by měl zvonit jako přerušení vedení.

Chladiče grafických karet

Příčiny selhání chladicího systému GPU jsou obecně podobné výše uvedenému případu, ale v naprosté většině případů se jedná o selhání hardwaru. Přečtěte si následující článek, ve kterém se dozvíte více informací o zdrojích problému a možnostech jeho řešení.

Jsem rád, že jsme mohli pomoci.

Kromě tohoto článku je na webu k dispozici 12823 dalších užitečných pokynů. Přidejte si webové stránky Lumpics do záložek (CTRLD) a určitě nás budete potřebovat znovu.

Popište, s čím máte potíže. Naši odborníci budou reagovat co nejrychleji.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS