Výměna ložiska na bubnu stroje Indesit

Jak vyměnit ložisko u spotřebiče indesit wiul 103

Kvalita spinu je špatná? Stroj silně hučí a vibruje? V takovém případě je na čase zamyslet se nad tím, jak vyměnit ložisko na pračce Indesit. S touto opravou není možné otálet, proto je lepší začít s prací hned při prvních příznacích. Jak vyměnit a nepoškodit spotřebič? Tato problematika je popsána v publikaci.

Jaká ložiska jsou v zařízení Indesit? Příznaky potíží

Je třeba poznamenat, že hlavními příčinami opotřebení pohyblivých částí jsou nesprávné používání a přirozené opotřebení. Abyste se později vyhnuli nepříjemnému zhroucení, uvádíme následující důvody:

 • Přetížení bubnu prádlem. Pokud je vaše pračka určena pro 5 kg prádla, nemusíte ji plnit až po okraj. Správné zatížení je 2/3 kapacity bubnu. V opačném případě jsou díly přetížené a mohou se rychle rozbít.
 • Nesprávná instalace krytu. Pokud pračka není v rovině, během odstřeďování silně vibruje a třese se. To vše má negativní vliv na pohyblivé části stroje. Ujistěte se, že pračka stojí pevně na povrchu.
 • Opotřebení žláz. Výrobci uvádějí průměrnou životnost 5 až 6 let. Když O-kroužek těsní a uniká, voda vyplaví mazivo a způsobí opotřebení vnitřních částí hřídele.

Před výměnou dílu se poohlédněte po novém náhradním dílu. Například pro Indesit IWSB 5085 a IWSC 5085 jsou k dispozici ložiska s různými výrobními čísly. Chcete-li zkontrolovat, které ložisko je pro vaši pračku vhodné, podívejte se do následující tabulky.

Náklady na opravnou sadu lze zjistit na internetu nebo na webových stránkách výrobce. Nejlepší je zvolit originální díly. Budou přesně pasovat na váš model. Dodává se s 1-2 ložisky a olejovým těsněním. Vyměňte všechny prvky najednou, jinak nemá smysl stroj opravovat.

Opotřebení hnacích jednotek na hřídeli se nedá přehlédnout. Vrzání a skřípání při otáčení bubnu. Na zadní stěně nádrže mohou být známky opotřebení. Zahájení demontáže.

Výměna ložiska bubnu pračky Indesit vlastníma rukama

Příprava na demontáž před výměnou dílu. Jaké nástroje jsou potřeba:

 • Křížový šroubovák a šroubovák s drážkou.
 • Otevřený klíč.
 • Nástrčné hlavice a klíče.
 • Dřevěný bar.
 • Dláto.
 • Kleště.

Hodí se také kapalina WD-40. Pomůže vám odstranit všechny přilepené spojovací prvky.

Výměna ložiska pračky Indesit vyžaduje kompletní demontáž spotřebiče. Potřebujete k tomu dostatečný prostor. Pokud nemůžete vzít stroj do garáže, posuňte karoserii do středu místnosti.

 • Vyjměte zástrčku ze zásuvky odpojením přístroje ze zásuvky.
 • Zavřete vodovodní ventil.
 • Odpojte plnicí hadici od tělesa. Okamžitě ji ponořte do dřezu nebo odtokové misky.

Pračku umístěte do středu místnosti. Vyjměte dávkovač prášku, protože se v něm hromadí zbytková vlhkost. Vyjměte také vypouštěcí filtr.

Nachází se pod dveřmi. Počkejte, až se tekutina vypustí, a pokračujte v demontáži myčky Indesit IWSC 5105, WISL 102.

Sejměte horní kryt odšroubováním dvou šroubů na zadní straně. Posuňte ji dozadu, aby nepřekážela.

 • Vyšroubujte šrouby upevňující ovládací panel. Nechte ji viset na drátech nebo ji uložte na horní část karoserie.
 • Vyšroubujte šroub elektromagnetického ventilu na zadní straně. Vyjměte ji spolu se zásuvkou na prací prostředek. Současně odepněte stahovací pásku kabelu a odstraňte ji ze sedla nádrže.
 • Odstraňte rušivý filtr otočením zadních upevňovacích prvků.

U modelu Indesit WISL 103, WISL 83 nebo jiného modelu přejděte k zadnímu krytu.

 • Odpojte topná tělesa. Není nutné díl odstraňovat. Ale můžete to udělat, abyste topení zbavili vodního kamene. Odšroubujte centrální matici, zatlačte šroub dovnitř a vyjměte topné těleso.

Otočte stroj do strany. Na podlahu lze předem položit starou deku nebo ručník, aby nedošlo k poškrábání pláště. Šrouby tlumičů jsou připevněny ke spodní části. Odšroubujte je.

 • Odpojte svorky od čerpadla.
 • Uvolněte svorku vypouštěcí trubky, stáhněte ji z nádrže. Uvnitř se nahromadila voda, a proto nasměrujte kohoutek do nádoby nebo na ručník.

K zavazadlovému prostoru není zespodu připevněno nic jiného. Postavte stroj „na nohy“ a přepněte na přední stěnu.

Demontáž předního panelu začíná odstraněním límce víka zavazadlového prostoru.

 • Odstraňte šrouby UBL.
 • Můžete ihned strčit ruku za kryt a vytáhnout kabeláž LOS.
 • Odstraňte upevňovací šrouby kolem obvodové stěny. Zvedněte ji nahoru a vyjměte.

Brzy si ukážeme, jak vyjmout a vyměnit ložisko v pračce Indesit WISL85X, WS84TX. Mezitím vyjměte nádrž ze skříně. Zvedněte jej z pružin.

Vlastnosti demontáže nádrže. Tento prvek pračky Indesit je nezničitelný. Položte jej na okraj, připravte si pilku na kov. Existuje několik řezných prvků, které vám později pomohou půlky pevně spojit:

 • Řezání se provádí shora dolů, nejprve do poloviny výšky. Pak se vraťte nahoru a uvidíte druhou polovinu.
 • Pilový kotouč musí být umístěn přísně rovně. Pokud je umístěn pod úhlem, dochází k úniku.

Příčiny opotřebení

Buben pračky se musí v nádrži volně otáčet. Tuto rotaci zajišťují provozuschopná ložiska.

Příčiny opotřebení mohou být následující:

 • přirozené opotřebení výplňové skříně, která se po 5-7 letech provozu začne opalovat, deformovat a následně propouštět vodu, což způsobuje korozi ložisek,
 • Dlouhodobé používání pračky jako celku a v důsledku toho opotřebení všech jejích částí,
 • nesprávné používání (pračka se sušičkou musí být správně provozována a pravidelně ošetřována speciálním prostředkem na odstraňování vodního kamene).

Výměna ložisek v bubnu pračky Indesit. Jak vyměnit ložisko: návod krok za krokem

Výměna ložisek pro modely Indesit WISL 82, WISL 102, WISL 105 X, IWSD 5085 a další probíhá podle obecného postupu. Jediným rozdílem může být pořadí, v jakém je nádrž otevřena. Spotřebiče této značky jsou vybaveny děleným nebo jednodílným prvkem. V prvním případě je přístup k ložisku jednoduchý, stačí povolit uchycení nádrže. Pokud je pračka vybavena nerozebíratelným prvkem, je třeba plastovou fólii vyříznout a poté obě části opět slepit.

Nejprve sejměte horní kryt z jednotky. Toho snadno dosáhnete tak, že odstraníte dva šrouby na zadní straně pračky a opatrně posunete kryt mírně dozadu. Poté je třeba kryt zvednout a sejmout z podstavce. U některých modelů Indesit je víko vpředu navíc přidržováno plastovými západkami. Pokud ano, použijte kladivo a lehce na něj poklepejte směrem od sebe, abyste uvolnili kryt ze západek.

READ  Ventilátor nepracuje v indukční desce

Před sejmutím horního krytu odstraňte samořezné šrouby

Dále odstraňte zadní stěnu. Za tímto účelem odšroubujte 6 samořezných šroubů na zadní stěně a panel by měl jít bez námahy pryč. Za ním uvidíte motor, který je však třeba na konci demontáže odpojit. Pokud je stroj vybaven hnacím řemenem, měl by být v této fázi odstraněn, aby nebránil dalším operacím.

Poté pokračujte v odpojování přístrojové desky. Nejprve vyjměte sběrač prášku stisknutím západky uvnitř prvku. V části bez násypky odstraňte šrouby upevňující přístrojovou desku a vyjměte ji z držáků. Uvolněte propojovací kabely a zcela odpojenou část uložte stranou, aby se nepoškodila.

Zkušení řemeslníci doporučují začátečníkům, aby si každý krok demontáže jednotky vyfotografovali a usnadnili si tak proces opětovné montáže po opravě.

Po demontáži přístrojové desky je třeba vyjmout všechny součásti v horní části. Patří sem betonové protizávaží, spojení mezi nádrží a práškovým prostorem, pressostat a vodní ventil a jejich kontakty.

Před demontáží přední stěny odšroubujte dvířka poklopu a odstraňte pryžové těsnění. Nejprve odšroubujte těsnění pomocí šroubováku a opatrně jej otočte do nádrže, abyste jej nepoškodili. Vyšroubujte šrouby, které drží závěs, a vyjměte dveře.

Na spodní straně skříně odpojte elektromotor a topné těleso, tlumiče nárazů, odvodňovací přípojku a protizávaží. Chcete-li motor vyjmout ze stroje, odpojte napájecí a zemnicí kabel a poté vyšroubujte šrouby, které drží prvek na místě. Stejný princip použijte i pro odpojení kabeláže topného tělesa.

Po sejmutí zadního víka je třeba odpojit topné těleso a motor

Pomocí kleští odstraňte svorku a odpojte odvodňovací potrubí od čerpadla. Doporučujeme filtr nejprve odšroubovat. Chcete-li tlumiče uvolnit z jejich uchycení, vyšroubujte matice na levé a pravé straně. Po odstranění všech prvků zkontrolujte, zda nádrž nic nebrzdí, a demontujte ji. Potom řemenici vyšroubujte pomocí nástrčného klíče T40 a imbusového klíče. Uvolněte jeho upevnění postupným povolováním šroubu. Pokud je to obtížné, použijte WD-40 ke změkčení místa.

Umístěte stroj na přední nebo boční panel, abyste se dostali na spodní stranu a mohli odpojit čep a tlumiče.

Poté demontujte demontovanou nádrž. abyste se dostali k bubnu a ložiskům. U demontovatelné nádrže stačí odšroubovat všechny šrouby po obvodu a opatrně obě části od sebe oddělit. rozřízněte pevný kus v místě spoje na polovinu pomocí pily na kov nebo úhlové brusky. Předem vyvrtejte otvory po obvodu nádrže. Vzdálenost mezi otvory nesmí být větší než 4-5 cm. To je nutné, aby bylo možné nádrž po dokončení prací znovu sestavit a přišroubovat.

Takto vypadá buben po vyjmutí ze stroje

Nyní dotáhněte šrouby, které připevňují nádrž k bubnu. Uvolněte příchytky a odstraňte plastové stěny nádrže. Poté můžete přistoupit přímo k výměně ložiska na bubnu pračky Indesit. Postupujte v následujícím pořadí:

 • Vyjměte opotřebovanou vývodku z jejího uložení a opatrně vyklepejte kovové podložky.
 • Umístěte buben na stranu poklopu.
 • Nasaďte dláto na okraj vnějšího ložiska a vyražte díl kladivem.
 • Manipulaci opakujte s vnitřním ložiskem a dávejte pozor, abyste dlátem nezasáhli nebo nepoškodili tělo bubnu.
 • Vybruste drážky a použijte mazivo a WD-40.
 • Vložte nové díly až na doraz do uvolněných míst a udeřte kladivem do vnějších okrajů dílů.
 • Natřete vývodku tukem a připevněte ji na vnitřní stranu nádrže.
 • Sestavte pračku v opačném pořadí.

Nezapomeňte namazat ložisko

Výměna ložisek je časově i pracovně náročný proces, ale když ho provedete sami, ušetříte náklady na opravárenské centrum. Doufáme, že pro vás byl tento článek užitečný.

Výměna ložiska pračky Indesit

Při výběru ložisek pro pračku v obchodě si nezapomeňte vzít opotřebované díly s sebou, abyste se ujistili, že vám žádné nechybí. Pokud nakupujete na internetu, ujistěte se, že vybrané ložisko skutečně pasuje na váš Indesitr. Ceny jsou k dispozici také online nebo telefonicky.

Důležité je, že se nejedná pouze o samotné ložisko; je třeba zakoupit celou sadu: dvě ložiska a dvě vývodky, které musí být namontovány společně, jinak bude nutné výměnu brzy opakovat.

Nářadí pro demontáž pračky Indesit

Výměna ložiska pračky Indesit vlastníma rukama není příliš složitá. Hlavním úkolem je vyjmout samotná ložiska, budete muset rozebrat celý stroj. Obrňte se trpělivostí a následujícími nástroji:

 • Křížové a ploché šroubováky
 • nástrčné a očkoploché klíče;
 • kladivo;
 • dláto;
 • pilka na železo;
 • Použijte kleště;
 • Mazivo WD-40;
 • lepidlo a nakonec náhradní díly.

Demontáž pračky

Nejprve odpojte spotřebič od elektrické sítě, zavřete přívod vody, vypusťte vodu a odpojte všechny inženýrské sítě.

Uvolněte filtr čerpadla z vody (dole za poklopem, pod předním panelem). odšroubujte a vylijte vodu. Poté přesuňte opravované zařízení od stěny, abyste mohli pokračovat v práci.

Oprava praček Indesit ws84tx, wiun 81, wisl 85, wisl 83, w84tx, iwsc 5085, iwsb 5085 a dalších modelů, výměna ložiska, se provádí stejně.

Demontáž je jednoduchá:

  Odstraňte horní kryt odšroubováním dvou samořezných šroubů na zadní straně pomocí křížového šroubováku.

 • Odstraňte zadní panel, vyšroubujte šrouby a panel vyjměte.
 • Odstraňte přední panel:
 • Zásobník na prášek a prací prostředek vyjměte stisknutím středového klipu a vyjměte zásobník;
 • vyšroubujte všechny šrouby na ovládacím panelu, dva za zásobníkem a jeden na opačné straně;
 • Pomocí plochého šroubováku uvolněte západky na panelu;
 • Dráty ponechte nedotčené, panel umístěte na horní část krytu;
 • pro otevření dveří poklopu odklopte gumu, šroubovákem vypáčte svorku a vyjměte ji;
 • Odstraňte dva šrouby na poklopu, odpojte kabeláž a umístěte manžetu dovnitř nádrže;
 • vyšroubujte šrouby na dveřích se sklem a odložte je stranou;
 • demontáž předního panelu, odstranění šroubů.
 • Odstraňte díly, abyste mohli nádrž s bubnem vytáhnout:
  Vyjměte hnací řemen a otáčením řemenice jej přitáhněte k sobě;

 • Vyjměte řemenici, upevněte její kolo a vyšroubujte centrální šroub, v případě potřeby jej postříkejte WD-40;
 • Neodstraňujte topné těleso, ale odpojte od něj a od motoru vodiče;
 • vytrhněte motor, uvolněte tři šrouby a pohupujte s ním sem a tam;
 • Odpojte trubku přes dno, položte pračku na bok, kleštěmi uvolněte svorku a odpojte ji od nádrže;
 • vyšroubujte šrouby, které drží tlumiče ve spodní části skříně;
 • Odpojte kyvetu, nejprve uvolněním svorky odstraňte trubku, poté hadice, po vyšroubování šroubu a odstranění všech dohromady odpojte hadici pressostatu.
  Nádrž vyjměte mírným vytažením nahoru.

 • Pokud je nádrž pájená, vytvořte otvory pro budoucí šrouby a nádrž rozřízněte pilkou na železo.
 • Vyjměte buben úderem do náboje.
 • Vyjměte vývodku tak, že ji podepřete šroubovákem.
READ  Chyba H2 v pračce Indesit

Pokračujte ve výměně ložiska Indesit:

  Ložisko vyjměte pomocí stahováku, pokud jej nemáte k dispozici, použijte dláto a kladivo k vyražení ložiska a lehce na něj poklepejte.

 • Vyčistěte a namažte sedlo nového ložiska.
 • Rovnoměrné usazení dílu na jeho místo poklepáním na vnější stranu ložiska. Nainstalujte také druhou část.
 • Nasaďte předem namazanou vývodku na ložisko.
 • Vložte buben do nádrže, slepte obě části k sobě, zašroubujte šrouby a pračku znovu sestavte.

Pro doplnění tohoto článku doporučujeme shlédnout video o výměně ložisek bubnu pračky Indesit.

Výměna ložiska v pračce Indesit WIS. Přípravky

Po zjištění příčiny závady se musíte na opravu stroje řádně připravit. Výměna ložisek vyžaduje určitou zručnost a znalost konstrukce stroje. Nejtěžší je dostat se k opotřebovaným dílům. Chcete-li provést postupnou výměnu ložiska v pračce Indesit vlastníma rukama, musíte pračku zcela rozebrat, což zabere mnoho času a úsilí.

Před zahájením opravy si připravte všechny potřebné nástroje

Pokud jste se rozhodli provést výměnu doma, je vhodné si nejprve připravit všechny potřebné nástroje. Díky tomu se můžete soustředit na demontáž a nemusíte kvůli každé maličkosti běhat do garáže. Pro výměnu ložiska sestavte následující nástroje:

 • Otevřené klíče a nástrčné klíče.
 • Kladivo.
 • Křížový šroubovák a plochý šroubovák.
 • Kleště.
 • Dláto.
 • Pila na kov nebo úhlová bruska.
 • Zklidňující prostředek WD-40.
 • Tmel nebo lepidlo.
 • Nové náhradní díly.

Abyste mohli vybrat správná nová ložiska a těsnění pro svůj spotřebič Indesit, musíte přesně vědět, kterými prvky je spotřebič vybaven. Například pro WISL 85 EX jsou vhodná ložiska typu 2o4 a 2o5, zatímco Indesit WI 101 EX vyžaduje díly označené 2o2 a 2o3. Stará ložiska a olejová těsnění je nejlépe vyjmout a odnést do prodejny, abyste si před nákupem vybrali podobné položky. Ujistěte se, že jste zakoupili dvě vývodky a ložiska najednou, i když je rozbitý pouze jeden díl. Pokud tento bod vynecháte, budete muset brzy vyměnit všechny prvky znovu.

Pokud si nejste jisti svými schopnostmi, raději se nepokoušejte stroj opravovat sami.

Před demontáží odpojte přístroj od elektrické sítě a odšroubujte přívodní hadici vody. Poté odpojte vypouštěcí hadici od odtokové trubky. Pokud ve stroji zůstala voda, je třeba ji vypustit přes nádržku na prosakující kapalinu za malým panelem ve spodní části.

Příprava na demontáž

Nejprve vyberte místo, kde má být stroj demontován. K dispozici by měl být dostatečný prostor pro provádění prací a úhledné uspořádání demontovaných dílů. Koneckonců, ještě to musíme dát dohromady.

Nejlepší je zapsat si všechny kroky demontáže. Proces vrácení pak bude snadný a bezchybný.

 • Sada různých šroubováků. Pár křížových hlav v různých délkách. Plochý šroubovák. To bude potřeba k vypáčení různých spon a úchytů. Šroubovák se sadou bitů. šestihrany a ozubená kola.
 • Kladivo. Nutné, pokud je třeba vyměnit ložiska.
 • Kleště.
 • Sada klíčů.
 • Dřevěný bar.

Vyjměte buben

Další fází výměny ložisek bubnu pračky Indesit je vyjmutí bubnu. Nejprve musíme nádržku vyjmout jemným vytažením nahoru.

U většiny modelů Indesit je nádrž pevná a pro práci na bubnu pračky je nutné ji vydlabat pomocí úhlové brusky.

Než však oddělíte nádrž a rozhodnete se, jak vyjmout buben pračky, musíte se postarat o nadcházející opětovné sestavení pračky Indesit. Před řezáním nádrže do ní tedy vyvrtejte otvory pro šrouby a teprve potom začněte řezat.

Chcete-li buben odpojit od nádrže, odstraňte část nádrže a vyrazte buben z náboje. Zkontrolujte, zda není buben poškozen.

Těsnění pod výsuvnou jednotkou je třeba zkontrolovat, zda je správně vyměněno.

Nyní musíme odstranit vývodku, která chrání ložisko. K jeho uvolnění použijte šroubovák. Někteří radí, abyste tuto pohyblivou část a zbytek bubnu odvezli do servisu, kde vám ložiska vylisují, protože mají k dispozici vhodné vybavení. Pokud však šroubovák nemáte, budete muset vymyslet různé nástroje, kterými jej nahradíte.

Jak vyměnit ložisko u pračky Indesit

Ložisko je důležitým prvkem vnitřního chodu pračky. Je umístěn na bubnu a zavěšuje hřídel, která jej otáčí. Během pracího cyklu, a zejména během odstřeďování, je ložisková sestava velmi namáhána a často se porouchá.

Ložisko instalované v bubnu pračky lze vyměnit vlastníma rukama

Většina moderních levných praček Indesit, jako jsou WISL 82, WISL 85, WISL 102, WISL 105 X, IWSD 5085, je vybavena jednodílnou nádrží, což ztěžuje přístup k ložiskům. Dělenou nádrží jsou vybaveny starší modely s mechanickým systémem ovládání, jako je například Indesit WI 101 EX.

Pokud je ložisko poškozeno, doporučují výrobci spotřebičů vyměnit celou jednotku, včetně bubnu, hřídele, ložisek atd. д. Jen náklady na náhradní díly pro takovou opravu mohou dosáhnout až poloviny ceny samotné pračky. Existuje však řešení. ložiska si můžete zkusit vyměnit sami nebo si je nechat vyměnit od řemeslníka.

Ložiska jsou důležitou součástí vnitřního chodu pračky

V tomto článku se dozvíte, jak vyměnit ložiska v pračce Indesit s laminátovou nedemontovanou nádrží. Oprava jednotky s rozebranou nádrží bude probíhat podobně, jen je třeba rozbít plastový kryt.

Proč vyměnit ložisko

Poškození ložisek je problémem mnoha modelů praček Indesit. Obvykle je díl navržen na 6-10 let provozu, ale další namáhání, jako je přetížení bubnu, snižuje životnost kovových kroužků.

První věcí, která často selhává v ložiskové jednotce, je vývodka. pryžové těsnění, které chrání kovové části před vodou. Voda z bubnu proniká do ložisek, vyplavuje mazivo a nezajišťuje plynulé otáčení hřídele. Klepání, pískání a další nepříjemné zvuky, zejména při otáčení. Pokud bubnem zatřesete rukou, zjistíte mírnou vůli vůči nádrži.

výměna, ložiska, bubnu, stroje, indesit

Neodkládejte výměnu ložisek. nesprávné otáčení bubnu může způsobit poškození hřídele, samotného bubnu, nádrže a dalších částí pračky.

Příprava na výměnu

Pro výměnu ložisek je nutné pračku rozebrat. Pokud je to možné, musíte být připraveni pracovat v garáži, kůlně nebo jiné přístavbě, nikoli v koupelně.

Je třeba připravit nová ložiska a vývodku. Náhradní díly můžete získat u specializovaných prodejců, pokud jim sdělíte model svého přístroje. Je lepší kupovat díly vyrobené výrobcem pračky.

 • sadu plochých a křížových šroubováků;
 • Používejte nástrčné a očkoploché klíče;
 • kladivo;
 • dláto;
 • pila na kov;
 • kleště;
 • lepidlo;
 • tmel;
 • WD-40.
READ  Selhání smyček šicího stroje Janome ve spodní části

Na fotografii vidíte nářadí a přístroje potřebné k výměně ložiska

Odpojte pračku se sušičkou ze zásuvky, zavřete vodovodní kohoutek, odpojte přívodní a vypouštěcí hadice. Pokud v nádrži zůstala voda, vypusťte ji přes nouzovou zásuvku.

Výměna ložiska: postup

Abyste se dostali k ložiskům, je třeba rozebrat skříň pračky a vyjmout téměř všechny díly.

Demontáž dílů

Chcete-li sejmout horní kryt pračky, vyšroubujte dva šrouby, které jej upevňují v zadní části. Panel mírně posuňte dozadu a zvedněte jej nahoru. U některých modelů praček Indesit je přední kryt zajištěn plastovými západkami. Díl z těchto úchytů vyjmete tak, že kryt mírně odklopíte.

Chcete-li vyjmout přístrojovou desku, vyjměte zásuvku na prací prostředky stisknutím západky uprostřed. Ve vzniklé prohlubni vyšroubujte několik šroubů, které drží přístrojovou desku na svém místě. Vyjměte ji z úchytů a uložte ji s odpojenými kabely.

Opravu jednotky začněte odstraněním horního krytu a přístrojové desky

Zadní panel není obtížné vyjmout. stačí odšroubovat šest šroubů na zadní stěně a vyjmout jej do strany. Řemen, který spojuje řemenici s motorem, může bránit další manipulaci, proto jej opatrně odstraňte.

Po sejmutí zadního panelu sejměte řemen z řemenice

V horní části pračky se nachází: protizávaží, hadice spojující prostor pro prací prostředek s nádrží, ventil přívodu vody a jeho kontakty a pressostat, jeho trubka a kontakty. Všechny tyto části musí být odstraněny.

Před demontáží předního panelu je třeba odstranit dvířka poklopu a pryžové těsnění. Začněte odstraněním límce. odšroubujte jej šroubovákem a opatrně jej vyjměte. Dveře vyjměte vyšroubováním několika šroubů, které drží závěs.

Po vyšroubování šroubů držících závěs lze dveře snadno vyjmout

Jak vyměnit ložisko v pračce Indesit ws84tx. Jak vyměnit ložisko: návod krok za krokem

Výměna ložisek pro modely Indesit WISL 82, WISL 102, WISL 105 X, IWSD 5085 a další probíhá podle obecného postupu. Jediný rozdíl je ve způsobu otevírání nádrže. Spotřebiče této značky mají jak oddělitelný, tak pevný prvek. V prvním případě je přístup k ložisku jednoduchý, stačí odpojit upevnění nádrže. Pokud je pračka vybavena nerozebíratelným prvkem, je třeba plastový pásek vyříznout a poté obě části znovu spojit.

Nejprve sejměte horní kryt z jednotky. To lze snadno provést odstraněním dvou šroubů na zadní straně pračky a opatrným posunutím krytu dozadu. Poté je třeba kryt sejmout a odstranit z jeho podpěry. U některých modelů Indesit je kryt vpředu navíc přidržován plastovými sponami. Pokud ano, použijte kladivo a jemně na něj poklepejte směrem od sebe, abyste uvolnili kryt ze západek.

Před sejmutím horního krytu odstraňte šrouby

Dále odstraňte zadní stěnu. Za tímto účelem vyšroubujte 6 samořezných šroubů a panel by měl jít snadno odejmout. Za ním se nachází motor, který je však třeba na konci demontáže odpojit. Pokud je stroj vybaven hnacím řemenem, musí být v této fázi odstraněn, aby nepřekážel dalším operacím.

Poté pokračujte v odpojování přístrojové desky. Nejprve vyjměte sběrač prášku stisknutím pojistky uvnitř prvku. V části bez násypky vyšroubujte šrouby, které upevňují přístrojovou desku, a vyjměte ji z držáků. Připojovací kabely musí být odstraněny a zcela oddělená část musí být odložena stranou, aby nedošlo k poškození při montáži.

Zkušení řemeslníci doporučují začátečníkům, aby si každý krok demontáže jednotky vyfotografovali a usnadnili si tak proces opětovné montáže po dokončení opravy.

Po demontáži přístrojové desky je třeba odstranit všechny horní díly. Patří sem betonové protizávaží, potrubí mezi nádrží a prachovým prostorem, pressostat a vodní ventil a jejich kontakty.

Před demontáží přední stěny odšroubujte dvířka poklopu a odstraňte pryžové těsnění. Nejprve odšroubujte těsnění šroubovákem a opatrně ho zabalte do nádrže, abyste ho nepoškodili. Vyšroubujte šrouby, které drží závěs, a vyjměte dveře.

Na spodní straně vyjměte motor a topné těleso, absorbéry, odvodňovací přípojku a protizávaží. Chcete-li motor vyjmout ze stroje, odpojte napájecí a zemnicí kabel a poté vyšroubujte šrouby, které drží prvek. Stejným způsobem odpojte vedení topného tělesa.

Po sejmutí zadního krytu odpojte topné těleso a motor

Pomocí kleští odstraňte stahovací pásku kabelu a odpojte odvodňovací přípojku od čerpadla. Doporučujeme filtr předem odšroubovat. Chcete-li tlumiče uvolnit z uchycení, vyšroubujte matice na levé a pravé straně. Po vyjmutí všech součástí zkontrolujte, zda nádrž nic nebrzdí, a demontujte ji. Potom řemenici vyšroubujte pomocí imbusového klíče T40. Uvolněte jeho upevnění postupným povolováním šroubu. Pokud je to obtížné, použijte WD-40 ke změkčení místa.

Chcete-li odpojit spodní část, musíte stroj položit na přední nebo boční panel, abyste mohli odpojit trubku a tlumiče.

Poté je třeba demontovat vyjmutou nádrž. k bubnu a ložiskům. U rozebíratelné nádrže stačí odšroubovat všechny šrouby po obvodu a opatrně obě části od sebe oddělit. Pomocí pily na kov nebo úhlové brusky rozřízněte pevný kus v místě spoje napůl. Předvrtejte po obvodu nádrže, vzdálenost mezi otvory by neměla být větší než 4-5 cm. To je nezbytné pro opětovné sestavení nádrže a její zajištění šrouby po dokončení prací.

Takto vypadá nádrž po vyjmutí ze skříně stroje

Poté vyšroubujte šrouby upevňující nádrž k bubnu. Uvolněte příchytky a odstraňte plastové stěny nádrže. Nyní můžete přistoupit přímo k výměně ložiska na bubnu pračky Indesit. Postup se provádí v následujícím pořadí:

 • Vyjměte opotřebovanou vývodku z jejího uložení a opatrně uvolněte kovové podložky.
 • Umístěte buben na stranu poklopu.
 • Nasaďte sekáč na vnější okraj ložiska a vyražte díl kladivem.
 • Zopakujte postup pro vnitřní ložisko, přičemž dávejte pozor, abyste sekáčkem nenarazili do pláště bubnu a nepoškodili ho.
 • Vyčistěte sedadla a použijte mazivo a WD-40.
 • Nové díly zasuňte na jejich místo údery kladivem do vnějších okrajů dílů, dokud se nezastaví.
 • Natřete vývodku tukem a namontujte ji na vnitřní stranu nádrže.
 • Sestavte pračku v opačném pořadí.

Nezapomeňte chránit ložiskové body mazivem

Výměna ložisek je časově i pracovně náročný proces, ale když si ji provedete sami, ušetříte náklady na servisní středisko. Doufáme, že pro vás bude náš článek užitečný.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS