Způsob volby konzistence mletí

Jak zvolit konzistenci mletí?

Co ovlivňuje chuť kávy? Většina lidí by odpověděla, že pro přípravu ideální kávy je důležitý výběr zrn a stupeň pražení. Ale ani z těch nejlepších zrn se nemusí vyvinout šálek, pokud je namelete špatným způsobem. Příliš hrubé mletí brání spaření kávy a z dobrého zrna se uvaří vodová káva.

Abychom pochopili, jaký vliv má stupeň mletí na chuť kávy, musíme si udělat malou exkurzi do procesu přípravy kávy.

Káva je bylinný odvar nebo tinktura, nasycená aromatickými a chuťovými frakcemi kávových zrn. Proces přípravy kávy některou ze známých metod zahrnuje přenos aromatických a chuťových látek ze zrn do vody. Tento proces se nazývá extrakce. A) Čím větší je rozdíl v rychlosti, s jakou různé látky přecházejí ze zrn do vody. Kyseliny se přenášejí nejsnáze, třísloviny a minerály nejméně snadno. Aromatické frakce se při přílišném zahřátí rychle rozkládají.

A) Pokud je doba extrakce příliš krátká, káva bude kyselá a slabá.

B) Kvalita nápoje je lepší než kvalita samotného nápoje.

Optimální doba extrakce pro různé postupy vaření byla stanovena experimentálně. French press vaří kávu 3-4 minuty, kávovar 20-35 sekund. Všechna doporučení jsou platná pouze v případě, že zvolíte vhodnou brusku.

Pokud zvolíte jemnou zrnitost a necháte ji ve francouzském kávovaru louhovat 4 minuty, bude káva příliš hořká kvůli nadměrné extrakci.

Pokud do kávovaru vložíte hrubě mletou kávu, bude nápoj po 25 sekundách kyselý z důvodu nedostatečné extrakce.

Konzistenci mletí je třeba přizpůsobit konvici, která se má pro přípravu kávy použít.

Vezměme si jako příklad úroveň mletí hlavních způsobů přípravy kávy:

Mletí pro French Press

French press uvolňuje chutě a vůně kávy jejím namáčením v postupně ochlazované vodě. French press vyžaduje velmi hrubé mletí zrn o velikosti částic přibližně 0,8-1 mm v průměru. Poznáte to podle hmatu: na dotek připomíná hrubozrnná zrnka soli. Optimální doba extrakce je 4 minuty. Pokud je mletá na jemnější částice než cukrová třtina, musí se káva louhovat asi 3 minuty.

Mletá káva pro přípravu kávy v šálku

Pro přípravu kávy v šálku (často nazývané „polský styl“) je vhodné jemné mletí 400-500 mikronů. Díky tomu se káva rychle spaří, je plná, ale jemná a částečky kávy neplavou na povrchu ani v samotném nápoji, ale usazují se na dně. Musí se vařit v 92-96 stupňů horké vodě, dobře promíchat a louhovat asi 2 minuty, protože proces extrakce (přenos látek z kávy do vody) pokračuje i během pití nápoje. Nezapomeňte také, že čím déle ho vaříte, tím je plnější a hořčí!

Mletá káva do kávovaru

Kávu můžete umlít pomocí profesionálního mlýnku na kávu nebo podobného zařízení v kávovaru. Vestavný stroj najdete v sortimentu výrobců Delongi nebo Saeko. Úroveň mletí je třeba přizpůsobit okolním podmínkám:

Ve vlhčím prostředí se kávová zrna zvětšují a mletá káva houstne, takže espresso je hořčí. Při suchých a vysokých teplotách nemá dostatek času na spaření, takže mletá zrna potřebují více předmletí v zásobníku.

Jak zvolit správnou konzistenci mletí

K dispozici je 5 různých stupňů mletí kávy:

 • Dustgritch. považován za nejjemnější konzistenci mletí. Tento způsob je ideální pro ty, kteří si raději připravují osvěžující nápoj v karafě.
 • Jemně mleté espresso. jako jodizovaná sůl.
 • Odborníci doporučují používat jemné mletí pro hrubší nápoje.
 • Středně mletá káva je oblíbená mezi milovníky kávy. Střední úroveň síly. Výsledkem je lahodné cappuccino a latté.
 • Hrubé mletí. ideální stupeň mletí kávy pro kávovar.

Kávovar gejzír nebo moka konvice

Hrubé nebo střední mletí je jemné. Při jemném mletí zůstává v šálku velké množství zbytků. Při přípravě kávy v kávovaru s gejzírem se voda ohřívá ve spodní nádobě a pod tlakem stoupá přes filtr s mletou kávou. Tento způsob vaření byl vynalezen v Itálii ve 30. letech 20. století. Název pochází od města Mocha v Jemenu, přes které v 17. století procházel veškerý světový obchod s kávou. Doba přípravy závisí na kapacitě kávovaru a obvykle netrvá déle než 10 minut.

Mletý mok je vhodný pro pražení v kávovaru s gejzírem

Kdy změnit nastavení broušení?

Automatické kávovary Polaris jsou ve výchozím nastavení nastaveny na střední pražení. Kávová zrna mele rovnoměrně na správnou velikost pro správnou extrakci v cappuccinu. Míru sekání však lze upravit. To se doporučuje, pokud:

 • se vlhkost vzduchu výrazně mění. Káva je velmi nasákavá, takže pokud je příliš vlhká, namelte ji nahrubo;
 • změny tlaku nebo teploty: při snížení se zrna melou hruběji, při zvýšení jemněji;
 • se změnila odrůda nebo stupeň pražení, což ovlivnilo chuť nebo dobu přípravy espressa.
READ  Dvojitá grilovací pánev s grilovacím efektem

Doba spaření, teplota vody, tlak a velikost částic mleté kávy musí být vyváženy tak, aby se do nápoje dostalo 18 až 25 % aromatických složek obsažených v kávových zrnech. Při přípravě espressa jsou tyto parametry vyváženy takto

 • Množství vody. 20 až 30 ml;
 • Tlak čerpadla 9 barů a více;
 • Doba přípravy: 20 až 30 sekund;
 • Teplota vody 85-98 °C.

Pokud se káva připravuje pomaleji nebo rychleji než obvykle, můžete upravit konzistenci mletí. Pokud se voda rozlévá příliš rychle, je třeba ji zmenšit, pokud se rozlévá pomalu, je třeba ji zjemnit.

Můžete se také řídit chutí. Pokud je vodnatá, kyselá a má slabé aroma. pak jsou zrna namletá příliš nahrubo. Pokud je chuť příliš intenzivní, až hořká, je třeba kávu namlít méně najemno.

Zrna namelte o něco jemněji:

 • vaříte světle nebo středně praženou kávu;
 • se používá směs s vysokým podílem arabiky;
 • Je důležité, aby se na vrcholu espressa vytvořila hustší a krémovější pěna.

Velikost částic mleté kávy by měla být větší, pokud:

Jak nastavit mletí?

Modely Polaris mají možnost nastavení konzistence mletí. Například u modelu Polaris PACM 2060AC se provoz integrovaného mlýnku nastavuje samostatným knoflíkem. Zvolte požadovanou konzistenci mletí:

 • Otevřete zásobník na fazole.
 • Najděte otočný knoflík uvnitř (pod víkem).
 • Chcete-li nastavit konzistenci mletí, otáčejte knoflíkem pomalu a bez námahy.

Otáčením proti směru hodinových ručiček se zmenšuje velikost částic mleté kávy, otáčením ve směru hodinových ručiček se zvětšuje. Vedle regulátoru nebo na něm by měl být obrázek, který ukazuje, jak se mění výkon mlýnku při otáčení oběma směry.

Modely Polaris umožňují mlít nejen zrnkovou kávu, ale také mletou kávu na espresso. Mletí zrn je pak možné v samostatném mlýnku. Například kávovar Polaris PCG 1620 Stone s ocelovými mlýnskými kameny umožňuje nastavit konzistenci mletí a množství kávových zrn. Nastavení mlýnku je snadné. K tomu stačí otočit knoflíkem na jeho těle.

Automatické nastavení mlýnku můžete změnit. U modelu Polaris PACM 2060AC jsou přístupné zatlačením a otočením regulátoru v zásobníku fazolí. Toto otáčení umožňuje měnit konzistenci mletí ve větším rozsahu. Tuto možnost lze použít při přípravě neobvyklých druhů kávy nebo směsí s velmi silným nebo slabým stupněm grilování.

Tato úprava má několik speciálních funkcí:

 • I když se provede nové nastavení, nemá to okamžitý vliv na nápoj, ale až po druhém nebo třetím nápoji;
 • Neotáčejte otočným ovladačem, dokud nemáte v zásobníku na zrnkovou kávu alespoň nějaká kávová zrna;
 • nastavení je lepší upravovat, když mlýnek pracuje a kávovar připravuje espresso (nebo jiný nápoj).

Společnost Polaris doporučuje upravit nastavení v závislosti na typu, odrůdě, pražení a dalších vlastnostech používané směsi.

Někdy lze místo ručního nastavení mlecího kamene použít nastavení nápojů. Například Polaris PACM 2040S umožňuje nastavit řadu parametrů pomocí dotykového ovládacího panelu. Nastavením parametrů extrakce, teploty a množství vody můžete plně rozvinout chuť a aroma svých oblíbených kávových směsí.

Jak měřit kávu?

Nejchutnější a nejvoňavější káva pochází z čerstvě namletých kávových zrn, proto se ujistěte, že jste použili pouze tolik zrn, kolik je potřeba na jeden nápoj. Pokud používáte automatický kávovar, nemusíte kávu vážit a odměřovat. Přístroj před přípravou espressa namele správné množství zrn

Pokud rádi melete kávová zrna zvlášť nebo máte kávovar na karob, je důležité kávu přesně odměřit. Nejjednodušší je použít elektrickou kuchyňskou váhu. Klasický recept na espresso o objemu 18-35 ml vyžaduje 7-10 gramů kávy. Není nutné pokaždé používat váhu. Kávu můžete zkontrolovat od oka nebo pomocí odměrky.

Pokud pijete kávu několikrát během dne, je lepší ji namlít do několika šálků, abyste získali rovnoměrnější velikost kávových zrn. Nemelte všechna zrna najednou. Pokud ho skladujete až po rozemletí, rychleji se odpařuje a ztrácí aroma a chuť (i ve vzduchotěsné nádobě). Abyste tomu předešli, melte kávová zrna po dávkách.

Správné mletí kávových zrn je nezbytné pro dosažení aromatické a chutné kávy. Nejvhodnější je střední mletí s velikostí částic 0,2 až 0,4 mm. Je ideální pro přípravu espressa v plně automatických i karobových modelech.

Pokud kávová zrna melete jednotlivě pomocí mlýnku na kávu, nepřehánějte to, aby nedošlo k přehřátí a převaření kávy. Pokud ji správně namelete, získáte pevnou, aromatickou kávu s tmavě hnědou barvou.

Jaký typ mleté kávy je nejlepší pro karob

Mletí je třetím důležitým parametrem při nákupu zrnkové kávy espresso. V ideálním případě by se mělo mletí provádět těsně před vařením, ale je možné zakoupit hotový prášek požadovaného stupně mletí:

 • Extra jemný („jemný prach“). mletá zrna o velikosti částic podobné mleté skořici;
 • Jemné espresso. částice velikosti zrnka soli;
 • Jemný. jako hrubě mletý moučkový cukr;
 • Střední. velikost zrnka cukru;
 • Hrubý. jako hrubá mořská sůl.
způsob, konzistence, mletí

Jaký druh mleté kávy je potřeba pro přípravu kávy carob??

Když se káva mele horkou vodou, dochází k extrakci, tj. vyplavení esenciálních olejů, kofeinu a dalších látek v zrnech, které vytvářejí charakteristickou chuť. Pokud espresso namelete příliš nahrubo, nedojde k dostatečné extrakci a káva se připraví pouze z kyselin, což jí dodá vodnatou, neochucenou chuť. Pokud je káva namleta příliš jemně, je příliš extrahovaná a má nepříjemnou hořkou příchuť. Při rozhodování, která káva je pro váš kávový rohlíček nejlepší, zvolte středně silnou pražičku. Tímto způsobem nápoj získá plnou chuť, není cítit po spálenině, zůstává mírně aromatický a získá plnou intenzitu.

READ  Co znamená návrhy na myčce

Čím jemnější je mletí, tím rychleji se částice extrahují. Různé látky se však nerozpouštějí ve stejnou dobu, takže je důležité sledovat fáze extrakce, z nichž každá trvá při přípravě espressa přibližně 8-10 sekund:

 • extrakce „kyselosti“ z kávových zrn arabiky
 • extrakce látek se sladkou, ovocnou a čokoládovou příchutí;
 • vyvaření tříslovin, kofein, který zvyšuje hořkost nápoje.

Čím jemněji jsou zrna namleta, tím rychleji probíhá třetí krok a je důležité jej včas zastavit, aby se nápoj nezkazil.

Keramické a ocelové mlýnské kameny. Stupně mletí kávy.

Stále dostáváme mnoho telefonátů s prosbou o pomoc při výběru mlýnku, přesněji řečeno, zda jsou vhodnější keramické nebo ocelové mlýnky? Ujasněme si to.

Od vynálezu prvního kávovaru uplynulo více než 30 let. Od té doby se na trhu objevilo mnoho nových značek, které se těm prvním podobají jen málo. Jedna věc se nemění. mlýnek na kávu. Pokud mluvíme o plně automatickém kávovaru, který dokáže připravit všechny vaše nápoje, je jisté, že to bude.

Výrobci automatických kávovarů vybavují své přístroje různými modely a mlýnky. Podle materiálu mlýnských kamenů se mlýnky dělí na 2 typy:. mlýnky na kávu s ocelovými mlýnky;. mlýnky na kávu s keramickými mlýnky.

Oba typy brusek mají své výhody a nevýhody. Například ocelové brusky korodují, pokud se do nich dostane voda. To je jeden z důvodů, proč výrobci strojů nedovolují, aby se do mlýnku dostala voda. Železné nebo ocelové mlýnské kameny jsou pevné a nezhasnou, ani když do mlýnku vnikne cizí těleso. Keramika je považována za nejmodernější materiál, ale keramické mlýnky mají velkou nevýhodu. keramické mlýnky se rozbijí, pokud se do mlýnku dostanou cizí předměty, například kancelářská sponka nebo malý kamínek. Keramické mlýnky stojí o polovinu méně než ocelové, ale jejich výměna je stejně nákladná. Pokud nebudete do keramického mlýnku záměrně házet kancelářské sponky a hlínu, vydrží vám klidně 5 let.

Trh se dělí na dva tábory. Ti, kteří používají ocelové mlýnské kameny, a ti, kteří zvolili keramické kameny. Například Delongi a Jura používají v celé své řadě ocelové kuželové mlýnky, zatímco Saeko a Bosch zvolily keramické.

Existuje názor, že ocelové mlýnské kameny se díky svým fyzikálním a chemickým vlastnostem kovu více zahřívají, čímž se zrna „převaří“, a tím se změní chuť kávy. Než přejdeme k logice tohoto argumentu, připomeňme si materiálovou vědu. Ocelové mlýnské kameny Delongi jsou vyrobeny ze slitiny dvou kovů. nikl a wolfram. Nikl je kujný a tvárný kov. Jeho bod tání je 1455 °C, bod varu je přibližně 2900 °C. Povrch niklu je pokryt tenkou vrstvou oxidu NiO, která chrání kov před další oxidací. Vysoká korozní odolnost niklových povlaků umožňuje použití tenkých vrstev niklu k ochraně různých kovů před korozí poniklováním. Wolfram je zase jedním z nejtěžších a nejžáruvzdornějších kovů. 1600°C. Právě díky těmto vlastnostem našel jedno ze svých uplatnění ve starých žárovkách. Výrobky ze slitiny wolframu a niklu jsou vysoce spolehlivé, mají dlouhou životnost a nevyžadují údržbu. Dvojice těchto dvou kovů patří mezi slitiny s vysokou odolností proti korozi. Marketing, který kdysi podpořil celou reklamní kampaň značky Saeko o účinnosti keramického mlýnku, byl tak úspěšný, že víra v něj přetrvává dodnes.

Vraťme se nyní k logice a vysvětleme ji jednodušeji. Příprava dezertního nápoje s lahodnou pěnou trvá v závislosti na objemu a typu nápoje v průměru 30 až 45 sekund. Během této doby pracuje mlýnek maximálně 5 až 10 sekund (záleží na konzistenci a velikosti mletí). Dotaz : zahřeje se mlýnek i o půl stupně, vzhledem k bodu tání a vlastnostem kovu mlýnků ?? Samozřejmě že ne. Společnost DeLonghi poskytuje zákazníkům na své kávovary pětiletou záruku nebo záruku na 5000 šálků. To je 14 šálků každých 365 dní v roce. Žádná jiná „podobná značka“ si něco takového nedovolila.

Ale i přes tento pádný argument nám naši zákazníci řekli, že když vyzkoušeli nápoj připravený keramickým mlýnkem Saeko a poté vyzkoušeli kávu připravenou mlýnkem Delongi s ocelovými mlýnky, byl mezi nimi velký rozdíl! Z úcty k našim zákazníkům jsme šli ještě dál a rozhodli jsme se zjistit, odkud pochází příchuť, a zjistili jsme toto.

Většina lidí neví (a pokud ví, tak jen zřídka), že kromě běžného odvápnění (odstranění vodního kamene), které je indikováno indikátory nebo informacemi na displeji, je třeba vyčistit také srdce každého kávovaru. pivovarské skupiny (pivovarský mechanismus). Zde se z čerstvě namleté kávy vytvoří kávový lusk a probíhá proces tlakové extrakce (spařování). K experimentu jsme vzali náš kancelářský kávovar (10 šálků denně) DeLonghi ESAM 5600 a měsíc jsme ho nečistili. A tady je pohled na varnou jednotku po 4 týdnech provozu.

Dávejte pozor na usazeniny kávy na okrajích zásobníku na kávová zrna. Nelze se mu vyhnout. Pokud spařovací skupinu delší dobu nečistíte, kávová sedlina se časem zvětší. Časem si zaměstnanci všimli, že chuť nápoje je hořká. V zájmu čistoty jsme jim záměrně neřekli, že stroj nebudeme čistit celý měsíc. Zbytky kávy se shromažďují, slepují a začínají nepříjemně zapáchat, což se přenáší na nový, čerstvý nápoj.

READ  Robot vysavač Xiaomi se samočisticí stanicí

Lék je velmi jednoduchý. Doporučujeme varnou jednotku jednou týdně vyjmout a namočit ji na 5-10 minut do teplé vody (bez chemikálií). Poté pomocí speciálního kartáčku, který je součástí kávovaru, jemně očistěte kávovar od zbylých nečistot a opláchněte jej pod tekoucí vodou. Žádný kávovar nemá kontrolku, která by vám připomněla, že to máte udělat alespoň jednou za čtrnáct dní. To je ponecháno na svědomí zákazníků a milovníků kávy.

Závěr: Mýtus o „přepalování“ kávových zrn ocelovými mlýnky. lež!

Druhým mýtem, kterému mnozí začínající pijáci kávy věří, je. keramické mlýnky jsou tišší než ocelové. Je důležité vědět, že až 60 % hluku nezpůsobuje mlýnek, ale zvuk praskajících zrn. Na druhém místě je hluková izolace kávovaru a mlýnku. A rychlost, přesněji řečeno rychlost otáčení mlecích kamenů, uzavírá první trojici. Hluk, který kávovar při mletí zrn vydává, ovlivňují do značné míry pouze tyto tři parametry.

Kterou značku zvolit?

Jardin

Swiss Jardin je považován za nejoblíbenější pro svůj optimální poměr ceny a kvality. Vyrobeno z ekvádorské, kolumbijské a guatemalské arabiky. Odrůdy této řady se liší svou silou, kterou výrobce měří na pětistupňové škále, a chutí. K dispozici také jako mono varianta.

Pokud přemýšlíte, jakou kávu zvolit pro svůj kávovar na karob, můžete vyzkoušet například jedinečnou směs Jardin Colombia Supremo. Kolumbijská arabika je pražena pomocí patentovaných pražicích technik. To přináší klasickou chuť pro přípravu espressa s charakteristickým muškátovým nádechem.

Camardo

Italské Camardo s trpkou vůní patří do vyšší cenové kategorie. Vyrábí se z ekologických kávových zrn z plantáží v Africe, Brazílii, Jižní Americe a Guatemale. Sortiment zahrnuje směsi s výrazným poměrem arabiky a robusty, arabiky a bezkofeinové odrůdy.

Při výběru mleté kávy do kávovaru na karob můžete vybírat například z kávovarů Camardo Espresso Ricco. Tento nápoj má bohatou chuť s lehkou kyselostí a hořkostí a dlouhotrvající příchutí čokolády a ořechů. 250 g vakuově uzavřených ve fólii a zachovaných v původní chuti.

Mauro

Italská značka Mauro. renomovaná prémiová značka. Její směsi jsou převážně espresso. Nejlepší kávu pro karob lze připravit ze směsi Mauro De Luxe. Výsledkem je aromatický nápoj s hustou pěnou a vyváženou chutí, který kombinuje nejlepší vlastnosti kávy Arabica a Robusta z Brazílie a Střední Ameriky.

Lavazza

Italská Lavazza nabízí více než patnáct druhů kávy s různým poměrem Arabiky a Robusty. Vyberte si klasickou směs Lavazza Qualita Rossa pro svůj kávovar na karob. Je ideální pro přípravu kávy s jemnou chutí s nádechem čokolády.

Italská značka Illy. prémiová značka. Káva se vyrábí z deseti druhů prvotřídní arabiky. Jemná, s výraznou chutí a nízkým obsahem kofeinu. Společnost vlastní laboratoře v Keni, Etiopii, Brazílii a Kostarice, kde její šlechtitelé provádějí vědecký výzkum s cílem zlepšit produkt. Při výběru mleté kávy do kávovaru se zaměřte na značku Illy Espresso. Vyrábí se ze středně pražených kávových zrn Arabica a je balena v kovových plechovkách o hmotnosti 125 g. Pokud se správně uvaří, získáte luxusní nápoj s chutí čokolády a medu a hustou pěnou.

Madeo

Ruská společnost Madeo je známá svou jedinečnou technologií pražení. Nakupuje vietnamskou, mexickou, indickou, kostarickou a nikaragujskou arabiku. Má střední sílu, mírnou kyselost a jemnou vůni. Vyzkoušejte přípravu směsi Madeo Espresso Classic v kávovaru na karob z kávových zrn z latinskoamerických plantáží. Nápoj má vyváženou hořko-kořeněnou chuť a příjemnou dlouhou dochuť.

Malongo

Francouzské Malongo je prémiová značka s širokou nabídkou jednodruhových odrůd, které dodává v kovových plechovkách s vakuem. Držitelé kávovarů na mletou kávu rohovník, kteří dávají přednost té nejjemnější 100% arabice, si zamilují espresso Malongo s nasládlou chutí s vůní vanilky, medu, čokolády a lískových oříšků a citrusů.

Pravidla pro výběr předemleté kávy pro kávovary na karob jsou tedy jednoduchá.

Když potřebujete pomoc řemeslníka

Pokud máte problémy s nastavením mletí tak, aby vaše káva byla aromatická a plná, je nejlepší zavolat na. Pomoc mistra je nutná také v případě, že kávovar vůbec nevydává nápoj, pokud nejsou namletá kávová zrna rovnoměrně rozložena; příčinou může být opotřebení mlecího kamene, který je třeba vyměnit. Existuje celá řada nuancí, které mohou ovlivnit kvalitu vařené kávy. V některých případech je bez zkušeností poměrně obtížné zjistit.

V našem servisním středisku „Taber“ najdete odborníky, kteří rychle odstraní a vyřeší jakýkoli problém, a to za rozumné ceny. Například odstranění vodního kamene stojí 1250. čištění mlýnku 3000. čištění varné jednotky od 900. výměna mlýnských kamenů od 1700 Díky obrovským zkušenostem naši mistři odstraní poruchu v nejkratším termínu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS